International aid for refugees in times of crisis
Kriz zamanlarında mültecilere uluslararası yardım
  1. Tez No: 612695
  2. Yazar: SNYYA TAHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM VEHBİ BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mültecileri tanıdıkları ilk zamandan beri, uluslararası insani yardım örgütleri,“mülteci”yi çözülmesi gereken bir sorun olarak görmüşlerdi. Geçen süreç içinde bu örgütler mültecilere yardım etme ve onların yerleşim problemine çözüm bulma adına daha da gelişti. Bu gelişme sürecinde, uluslararası insani yardım örgütlerin yaptığı işler pek çok kere başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak, insani yardım hedeflerinin başarısızlığa uğramasının bedeli trajik sonuçlar doğurmakta; çünkü bu sonuçlar zaten tehdit ve tehlikeye açık, zorunlu göçe tabi olmuş toplulukların tümünü etkilemekte. Yirmi birinci yüzyılındaki kitlesel göçler ve yarattığı sorunlar, uluslararası insani yardım örgütlerinin rolü ve işlevselliği ile ilgili daha çok araştırmanın yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu tez, uluslararası seviyede mültecilere yardım etmekten sorumlu olan örgütlerin anlaşılmasının geliştirilmesini ve onların kriz durumlarındaki etkinliğini değerlendirmeye hedefliyor. Araştırma, ilgili kaynakların incelemesi ve üç tür belge analizine dayanmaktadır: Birincisi, uluslararası mülteci ajanslarının kuruluş sözleşmeleri ve onların ana sorumluluklarını deklare eden resmi belgeler; ikincisi, insani yardım organizasyonunda uyulması gereken minimum standartları anlatan bir rehber olan Sphere projesi belgeleri; üçüncüsü, Akdeniz doğusunda Suriyeli mültecilere verilen yardımın ana hatlarını belirleyen Regional Response Plan (RRP) diye bir plan. Bu araştırma, mültecilere yardım konusunda geniş tecrübelerine ve genel sorunlar hakkında bilgi sahibi olmalarına rağmen, mültecilere insani yardımdan sorumlu uluslararası örgütlerin çalışmalarında hala başarısız oldukları tezini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since their first acknowledgment of refugees, the international humanitarian organizations have seen the“refugee”as a problem to be solved. These organizations developed with time to assist refugees and find solutions for their settlement. Throughout the line of development, the work of international humanitarian organizations went through many failures. However, failure to achieve humanitarian goals in work for refugees leads to tragic consequences because it affects whole populations that are already vulnerable due to their forced migration. The large refugee influxes that occurred in the twenty-first century marks the need for a further research about the role of the international humanitarian organizations and their efficiency in the field. This thesis develops an understanding of the kind of organizations which have been responsible for assisting refugees on an international level and aims to evaluate their responses. It is based on a review of relevant literature and an analysis of three types of documents: First, the charters which declare the establishment of international refugee agencies and their main responsibilities. Second, the Sphere project document, a guide, written by a collection of humanitarian organizations on the minimum standards that must be met in a humanitarian response. Third, the Regional Response Plan (RRP) which seeks to outline the aid provided to Syrian refugees in host countries east of the Mediterranean. The thesis argues that despite extensive experience in refugee aid and the knowledge of common problems that emerge across refugee contexts, the international humanitarian organizations which assist refugees are still ineffective in their response.