Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı riski, uyku kalitesine etkisi ve ruhsal belirtiler ile ilişkisi
The risk of smart phone addiction in university students, effect on sleep quality and its relationship with mental symptoms
- Tez No: 612696
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akıllı telefonu en çok kullandığı düşünülen gruplardan biri olan Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılık durumunun tespit edilerek, bazı ruhsal belirtiler ile arasında ilişki olup olmadığının ve uyku kalitesini etkileyip etkilemediğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Sağlık, Sosyal ve Fen alanına ait üç fakültede öğrenim gören 1. ve 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini 1469 öğrenci oluşturmakta olup, katılmayı kabul eden 1181 öğrenci ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler Ekim-Aralık 2018 tarihleri arasında, dört bölümden oluşan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Birinci bölümde sosyo-demografik özellikleri içeren ve araştırmacı tarafından hazırlanmış 29 sorudan oluşan bir anket formu; ikinci bölümde Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu; üçüncü bölümde Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği; dördüncü bölümde ise Psikolojik Belirti Tarama Listesi (SCL 90-R) formu yer almaktadır. Anketler, sınıflarda ders öncesinde dağıtılarak, öğrenciler tarafından araştırmacının gözetiminde doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the relationship between some mental symptoms and sleep quality and the smartphone addiction in university students, one of the groups which is thought to be using the smartphone the most. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with the 1st and 4th grade students at three faculties of Health, Social and Science at Yozgat Bozok University. The universe of the study was 1469 students and it was cariied out with 1181 students who accepted to participate. Data were collected between October-December 2018 via a questionnaire consisting of 4 sections. In the first part, a questionnaire form consisting of 29 questions prepared by the researcher and containing socio-demographic characteristics; In the second part, Short Form of Smart Phone Addiction Scale; In the third part, Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQI); In the fourth section, the Symptom Checklist-90-R (SCL 90-R) form are given. The questionnaires were distributed in classrooms before the lessons and completed by the students under the supervision of the researchers.