Geçici kuron ve köprü materyallerinde dinamik yüklemenin kırılma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dynamic loading on the fracture load of temporary crown and bridge materials
- Tez No: 612773
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızın amacı; CAD/CAM yöntemi (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing-Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim) ve konvansiyonel yöntemle akrilik veya kompozit esaslı 7 geçici kuron-köprü rezin materyalinden hazırlanan 3 üyeli geçici köprü restorasyonlarında materyal, üretim tekniği ve dinamik yükleme işlemlerinin kırılma yüklerine etkisinin değerlendirilmesidir. Örnekler CAD/CAM yöntemi ile, doldurucu içermeyen polimetilmetakrilat (CCUP), mikro doldurucu içeren poliakrilat (CCFP); konvansiyonel yöntemle;self cure polimetilmetakrilat (SPM), self cure polietilmetakrilat (SPE), self cure bis-akril kompozit rezin (SBC), dual cure bis-akril kompozit rezin (DBC) ve ışık ile polimerize olan üretandimetakrilat kompozit rezin (LUC) materyalleri ile hazırlanmıştır. Çalışmada 7 geçici kuron-köprü rezin materyalinden 24'er adet olmak üzere toplam 168 adet 3 üyeli geçici köprü restorasyonu hazırlandı. Her materyalden 8'er adet örnek olacak şekilde rastgele 3 eşit gruba ayrıldı: Kontrol grubu: Sadece kırılma testi uygulanan grup; Deney grubu I: 5.000 termal siklus (5oC/55oC) ve 60.000 dinamik yükleme işlemi sonrası kırılma testi uygulanan grup; Deney grubu II: 5.000 termal siklus (5oC/55oC) ve 120.000 dinamik yükleme işlemi sonrası kırılma testi uygulanan grup. Dinamik yükleme işlemi; 50 N çiğneme yükü, 1.6 Hz çiğneme frekansı ve 2 mm lateral hareket olarak uygulandı. Restorasyonların kırılma yükü ortalama değerleri Universal Test cihazı ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of material, manufacturing type and dynamic loading on the fracture loads of three-unit fixed dental prostheses (FDPs) for temporary restorations, prepared with seven different materials using either computer-aided design/computer-aided manufacturing (CAD/CAM) or conventional methods. FDPs were fabricated (N=168) from CAD/CAM resins; CAD/CAM Unfilled polymethylmethacrylate (CCUP), CAD/CAM Filled Poliacrylate (CCFP) and conventionally fabricated resins; self cure polymethylmethacrylate (SPM), self cure polyethylmethacrylate (SPE); self cure bis-acrylate composite (SBC), dual cure bis-acrylate composite (DBC), light cure UDMA composite resin. In this study, 168 temporary bridge restorations were prepared, 24 of which are 7 temporary crown-bridge resin materials. The FDPs were divided into three equal groups, with eight specimens per material in each group. Control group: The group to which only the fracture test was applied. Experimental group I: The group to which the fracture test was applied after 5.000 TC (5oC/55oC) and 60.000 DL. Experimental group II: The group to which the fracture test was applied after 5.000 TC (5oC/55oC) and 120.000 DL. Dynamic loading parameters: 50 N of chewing load, 1.6 Hz chewing frequency, 2 mm lateral sliding. The fracture load of the specimens were measured by using a Universal test device. Data were statistically evaluated with two-way analysis of variance (Two-way ANOVA) and one-way analysis of variance (One-way ANOVA), Tukey HDS test. Significance was evaluated in p 0.05).