Ton balığı konservelerinde histamin varlığının araştırılması
Investigation of histamine presence in canned tuna fish
- Tez No: 612777
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Üretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Histamin zehirlenmesi yüksek miktarda histamin içeren gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkan gıda kaynaklı bir intoksikasyondur. Histamin, gıdalarda bulunan serbest histidin amino asidinin mikrobiyel kökenli enzimlerce dekarboksilasyonu sonucunda oluşan bir biyojen amindir. Bu çalışmada, Kars piyasasında satışa sunulan 80 farklı ton balığı konservesi, histamin varlığı yönünden incelenmiştir. Analizler RIDASCREEN® Histamine (Enzymatic) ELISA test kiti kullanarak yürütülmüştür. Elde edilen bulgular, yalnızca iki adet örneğin düşük seviyelerde histamin içerdiğine işaret etmiştir (0,201366 ve 0,498377mg/kg). Buna göre incelenen örneklerin kaliteli hammadde kullanılarak, güvenli koşullarda üretildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Histamine intoxication is a food-borne disease caused by the consumption of food that contains high amounts of histamine. Histamine is a biogenic amine formed by decarboxylation of free histidine amino acid in foods by microbial enzymes. In this study 80 different canned tuna fish samples sold in Kars market were analyzed for determination of histamine occurrence. The study was carried out using RIDASCREEN® Histamine (Enzymatic) ELISA test kit. The findings indicated that only two samples were containing low level of histamine (0.201366 and 0.498377 mg / kg). According to the results it was concluded that analyzed canned tuna samples had been produced by using raw material of good quality under safe conditions.