Somatosensoriyel uyandırılmış potansiyellerin prepulse modulasyonu
Prepulse modulation of somatosensory evoked potentials
  1. Tez No: 612778
  2. Yazar: FATMA CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prepulse modülasyon (PPM) ile ilgili çalışmalar daha çok beyin sapı refleksleri ile ilgili olup, kortikal yanıtların prepulse modülasyonu ile ilgili çalışmalar daha azdır. Sağlıklı kişilerde beyin sapı reflekslerinde prepulse inhibisyonun gözlenmesi, bu döngünün otomatik-koruyucu inhibitör bir devre olduğunu öne sürmektedir. Bu çalışmada; her merkezde bulunabilen, konvansiyonel medyan -Somatosensoriyel Uyandırılmış Potansiyeller (SEP) ile primer duysal kortekste PPM'u inceleyerek olası inhibe edici bir devrenin varlığını araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 14 sağlıklı gönüllü kişi dahil edildi. Birinci aşamada sağ el bileği medyan karma sinir üzerinden test elektrik uyarımı verilerek medyan-SEP kayıtları yapıldı. İkinci aşamada test uyarımı ile aynı taraftan (sağ el medyan dijital sinire, ulnar dijital sinire ve posterior tibial karma sinire) ve karşı taraf elden (sol el medyan dijital sinire) hissetme eşiğinde prepulse (PP) uyarımlar verilerek sol primer duysal korteks üzerinden, PPM-SEP yapıldı. PP uyarımlar, her bölgede yedi farklı uyarı aralığında verildi (10, 20, 30, 40, 100, 150 ve 500 ms). Medyan Test-SEP ve PPM-SEP yanıtları karşılaştırıldığında; aynı taraftan verilen PP uyarılar N20-P25 ve N20 dalgalarının amplitüdünde anlamlı düşmeye yol açarken karşı taraf uyarımlarla anlamlı bir fark gözlenmedi. Test uyarımı ile aynı taraftan verilen PP uyarılar, prepulse inhibisyona neden olurken karşı taraftan verilen uyarılar bir değişiklik yapmadı. Bulgularımız primer somatosensoriyel kortekste, beyin sapı reflekslerinde olduğu gibi bir PPM'u desteklememekle beraber, aynı taraftan verilen prepulse uyarıların korteks içinde başka bir mekanizma ile inhibisyona yol açabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Prepulse modulation (PPM) studies are mostly related to brain stem reflexes and prepulse modulation of cortical responses are less. Observation of prepulse inhibition of brain stem reflexes in healthy subjects suggests that this cycle is an auto-protective inhibitory circuit. In this study; We aimed to investigate PPM in the primary sensory cortex with conventional median- Somatosensorial Evoked Potentials (SEP) that can be found in each center and to investigate the presence of a possible inhibitory circuit. 14 healthy volunteers were included in the study. In the first step, median-SEP recordings were performed by test electrical stimulation over the median mixed nerve of the right wrist. In the second step, prepulse stimuli (PP) at the sensory treshold were given with the same site (right hand median digital nerve, ulnar digital nerve, and posterior tibial mixed nerve) and opposite side hand (left hand median digital nerve). PPM-SEP recorded over the left primary sensory cortex. PP stimuli were given at seven intersitimulus intervals (10, 20, 30, 40, 100, 150 and 500 ms) in each region. Median Test-SEP and PPM-SEP responses were compared; PP stimuli from the same side caused a significant decrease in the amplitude of N20-P25 and N20 waves, but no significant difference was observed with opposite stimuli. PP stimuli from the same side with the test stimulation caused prepulse inhibition, whereas the stimuli from the other side did not change. Although our findings did not support a PPM in the primary somatosensory cortex, as in brain stem reflexes, it was suggested that prepulse stimuli given from the same side could lead to inhibition by another mechanism within the cortex.