Anormal uterin kanamalı hastalarda yapılan transvajinal ultrasonogafi, histeroskopi ve patoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Investigation of transvaginal ultrasonography, hysteroscopy and endometrial biopsy pathology results in patients with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 612790
  2. Yazar: CEREN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anormal uterin kanamalar kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine yapılan başvurularun önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Anormal uterin kanamalar, FIGO tarafından 2011 yılında yeniden sınıflandırılmıştır. Yeni sınıflamada kanama nedenleri yapısal nedenler ve yapısal olmayan nedenler olarak ayrılmıştır(PALM-COEIN).Yaptığımız çalışmada Mart 2016-Ağustos 2019 tarihleri arasında S.B. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine anormal uterin kanama nedeniyle başvuran ve çalışma kriterlerine uyan 300 hasta dahil edildi. Hastalar PALM-COEIN sınıflamasına göre değerlendirildi. Yapılan transvajinal ultrasonografi, histeroskopi ve histopatolojik sonuçları retrospektif olarak tarandı ve literatür ışığında karşılaştırıldı. Verilerin analizi için SPSS 21.0 programı kullanıldı. Çalışmanın verilerine bakıldığında histopatolojik en sık tanı olarak % 53.0 ile endometrial polip saptandı. Ardından sırasıyla % 27.3 normal, % 8.7 atrofi ve % 5.6 submukozal myom izlendi. Histopatolojik tanı gold standart olarak değerlendirildiğinde transvajinal ultrasonografinin endometrial polipleri tanımada sensitivitesi % 66.0, spesifisitesi % 61.9 , submukoz leiomyomlarda sensitivitesi % 90, spesifisitesi % 96.5 olarak bulundu. Gold standart histopatolojik tanıya göre histeroskopinin endometrial polipleri tanımada sensitivitesi % 86.8, spesifisitesi % 85.2 ve submukozal leiomyomları tanımada sensitivitesi % 94.4, spesifisitesi % 99.6 olarak bulundu. Sonuç olarak anormal uterin kanama kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine en sık başvuru sebebidir. Anormal uterin kanamalı hastaların tanısında ilk basamak yöntem olarak transvajinal ultrasonografi kullanılmalıdır. Transvajinal ultrasonografi aynı zamanda invaziv işlemlere yönlendirmede yol göstericidir. Histeroskopi endometrial patolojilerin direkt görülmesini sağlayan minimal invaziv bir yöntemdir. Tanı ve tedavinin aynı anda yapılabilmesini sağlar. Transvajinal ultrasonografi ve histeroskopinin birlikte ve etkin kullanılmasıyla anormal uterin kanamalar çok daha etkin şekilde tanınıp tedavi edilebilir.
Özet (Çeviri)
Abnormal uterine bleeding constitutes a major proportion of outpatient referrals to the department of gynecology. AUB was reclassified by FIGO in 2011. In the new classification, the causes of bleeding are classsified as structurel causes (PALM) and non-structurel causes(COEIN). In our study 300 patients who applied to S.B. ORDU UNIVERSITESI TIP FAKULTESI EGITIM VE ARASTIRMA HASTANESI Gynecology and Obstetrics Department with abnormak uterine bleeding between March 2016 and August 2019, met the study criteria were included. Patients were evaluated according to PALM-COEIN classification. Transvaginanal ultrasonography, hysteroscopy and histopathological results were retrospectively reviewed and compared in the light of literatüre. SPSS 21.0 program was used for analysis of data. By examining the data of the study; Endometrial polyp was the most common histopathologic diagnosis with 52%. Subsequently, 27.3% normal, 8,7% atrophy and 5.6% submucosal leiomyoma were observed. When histopathological diagnosis was accept as gold standard, it is found that the sensitivity of transvaginal ultrasonography in detecting endometrial polyps was 66.0%, specificity was 61.9%, submucous leiomyomas was 90%, specificity was 96.5%. According to the gold Standard histopatholagical diagnosis, the sensitivity of hysteroscopy in detecting endometrial polyps was 86.8% and the specificity 85.2%. the sensitivity and specificity of submucosal leiomyomas were found as 94.4% and 99.6%. İn conclusion, abnormal uterine bleeding is the most common cause of admission to obstetric and gynecology outpatient clinics. Transvaginal ulttrasonography should be used as the first step method in the diagnosis of patients with abnormal uterine bleeding. Transvaginal ultrasonography is also guide for invasive procedures. Hysteroscopy is a minimally invasive method that provides direct visualization of endometrial pathologies. It provides diagnosis and treatment at the same time. Abnormal uterine bleeding can be diagnosed and treated more effectively by the combined and effective use of transvaginal ultrasonography and hysteroscopy.