Tip 2 diyabetli bireylerde eklem pozisyon hissi, plantar duyu, denge ve çift görev performansı arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationships between joint position sense, plantar sensation, balance and dual task performance in individuals with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 612792
  2. Yazar: NAZİRE NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamız tip 2 diyabetli bireylerde eklem pozisyon hissi (EPH), plantar duyu, denge ve çift görev performansı (ÇGP) arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmamıza 30-65 yaş arası bireyler alındı. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Eklem pozisyon hissi ölçümleri bilateral olarak ayak bileğinde gonyometre, diz ekleminde bubble inklinometre ile yapıldı. Plantar duyu için Semmes Weinstein Monofilamentleri, denge için ise Pro-Kin Tecnobody İzokinetik Denge Sistemi kullanıldı. ÇGP ise Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) ve Tek Ayak Üzeri Duruş Süresi (TADS) testlerine motor ve kognitif ikincil görevler eklenerek değerlendirildi ve çift görev performans değerleri (ÇGPD) hesaplandı. Çalışmamız kapsamında tip 2 diyabet tanısı almış olan 46 gönüllü bireyin değerlendirme sonuçları analiz edildi. Yapılan analizler neticesinde, sağ ayak bileği 10̊ DF (dorsi fleksiyon) EPH sapma miktarı ile sağ ayak 1, 2, 3, 6 ve 7. bölge plantar duyuları arasında ve sağ ayak bileği 20̊ PF (plantar fleksiyon) EPH sapma miktarı ile 2.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the relationships between joint position sense (JPS), plantar sensation, balance and dual task performance (DTP) in individuals with type 2 diabetes. Individuals between 30-65 years were included in the study. Demographic and physical characteristics of individuals were recorded. JPS measurements were performed bilaterally with a goniometer on the ankle and bubble inclinometer on the knee joint. Semmes Weinstein Monofilaments were used for plantar sensation and Pro-Kin Tecnobody Isokinetic Balance System was used for balance. DTP was assessed by adding motor and cognitive secondary tasks to the Time-Up and Go Test (TUG) and Single Leg Balance Time (SLBT), and dual task costs (DTC) were calculated. In this study, the evaluation results of 46 volunteers diagnosed with type 2 diabetes were analyzed. As a result of the analyzes, there were weak correlations between the amount of deviation of the right ankle 10̊ dorsi flexion (DF) JPS and plantar sensations of 1, 2, 3, 6 and 7th regions of the right foot and between the amount of deviation of the right ankle 20̊ plantar flexion (PF) JPS and the righ foot 2.