Erkek hentbolcularda üst ekstremite yorgunluğunun atış hızına ve isabetine etkisi
Effect of upper extremity fatigue on shot velocity and accuracy
- Tez No: 612796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmanın amacı, erkek hentbol oyuncularında üst ekstremite yorgunluğunun atış hızına ve isabetine etkisinin araştırılmasıdır. 18 profesyonel hentbol oyuncusu (yaş: 22,50±4,53 yıl; boy uzunluğu: 184.72±6,45cm; vücut ağırlığı: 86,54±13,59kg) çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışma laboratuvar testlerinden oluşmuştur. Testler; 2 ön test (maksimal atışlar) ve 2 son test (yorgunluk sonrası maksimal atışlar) olarak ölçülmüştür. Katılımcılar testlerde, hentbol topu ve sağlık topu ile maksimal atışlar belirlendikten sonra kendi yük hacminde yorgunluk testlerine başladılar (her bir katılımcının kilosunun %50'si). Yorgunluk protokolünü metronom, nabız ve her bir katılımcı için önceden belirlenen şut sayıları oluşturmuştur. Yorgunluk protokolünün hemen akabinde katılımcılar tekrar hedefe şut atmışlardır. Ön test ve son testlerdeki şut performanslarında şut hızları ve hedefe çarpma şiddetleri ölçülmüştür. Belirlenen şut adedi tamamlandığında test sonlandırılmıştır. Elde edilen veriler %95 güven aralığında, çarpıklık değeri (Skewness), basıklık değeri (Kurtosis) ve normal dağılım istatistiği (Shapiro-Wilks) testleri uygulandı. Verilerin karşılaştırılmasında repeated measures fark istatistiği analizi uygulandı ve istatistiki anlamlılık düzeyi olarak“p≤0.05”kabul edildi. Sonuç olarak, yorgunluğun atış hızına ve isabetine etkisinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Hissedilen yorgun derecesi ile yorulduktan sonraki ilk atışlarda anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p=0,03). Hentbol topuyla yapılan atışlar ile sağlık topuyla yapılan atışlar karşılaştırıldığında RPE değerlerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p=0,02). Bunun nedeni aynı iş yüküne ulaşmak için hentbol topuyla yapılan atışlar, sağlık topuyla yapılan atışlara kıyasla daha çok tekrar sayısına sahiptir. Ayrıca yorulduktan sonra yapılan atışlarda sporcunun tekniğinin bozulmaya başladığını söylemek mümkün, çünkü video analizlerinde el bileğinin üzerine taktığımız işaretleyiciyi takip eden yol; yorgunluk öncesi atışlarda lineer bir şekilde giderken top elden çıktıktan sonra ani bir düşüş gösterir, fakat yorgunluktan sonraki atışlarda işaretleyiciyi takip eden yol yay şeklinde ilerlemiş ve kolun daha düşük yükseklikte olduğunu bize göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effect of upper extremity fatigue on the rate and accuracy of male handball players. 20 professional handball players (age: 19.12 ± 1.74 years; height length: 185.26 ± 7.17cm; body weight: 78.93 ± 11.07kg) voluntarily participated in the study. The study consisted of laboratory tests. Tests; It was measured as 2 pre-tests (maximal shots) and 2 post-tests (maximal shots after fatigue). The participants started the fatigue tests in their own load volume after the maximal shots were determined with the handball ball and medicine ball (50% of the weight of each participant). The fatigue protocol was composed of metronome, heart rate and pre-determined shot numbers for each participant. Shooting speeds and strike intensities were measured in the shooting performances in the pretest and posttests. When the number of shots determined was completed, the test was terminated. The data obtained were tested in the 95% confidence interval, Skewness value, kurtosis value and normal distribution statistics (Shapiro-Wilks). In comparison of the data, repeated measures difference statistic analysis was applied and“p≤0.05”was accepted as the statistical significance level. As a result, no significant difference was found in the effect of fatigue on the rate and accuracy of shot. A significant difference was found in the first shots after tiredness with the degree of tiredness felt (p = 0.03). A significant difference was found in the RPE values when the shots with the handball were compared with the shots with the ball (p = 0.02). The reason for this is to have the same number of repetitions as a shot with a handball, compared to a shot with a cannon, to achieve the same workload. In addition, it is possible to say that the technique of the athlete started to deteriorate in the shots made after getting tired, because the way following the marker we put on the wrist in the video analysis; When going linearly in pre-fatigue shots, the ball shows a sudden drop after handoff, but in the post-fatigue shots, the path following the marker proceeded in the form of an arc and showed us that the arm was at a lower height.