Aristoteles ve îcî'nin ahlâk düşücesinde değişimdoğa felsefesinde hareketin gayesi ve değişimin imkânı açısından bir inceleme
An investigation on change in moral thought, aim of change and possibility of changes in natural philosophy according to Aristotle and îcî
- Tez No: 612806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖNDER KÜÇÜKURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmamızda amaç, Aristoteles ve Îcî'nin düşünce sistemlerinden yola çıkarak, hareket ve değişim kavramlarını ahlak üzerinde incelemektir. Çalışmamızın temel sorusu, insanın hareket ve değişimlerini alırken, insanın tüm güçleri ve yetilerini tutarlı bir şekilde açıklamak, ardından iki müellif arasındaki ortaklık ve farklılıkları ortaya koymaktır. İncelememizin ilk aşaması, hareket ve değişimi ontolojik ve doğa anlayışı çerçevesinde ele almak olacaktır. Bu aşamada ortaya çıkan sonuçlardan yola çıkarak insani hareketin gayesi, engelleri ve değişme imkânını ele alacağız. Son olarak, insanın en yüksek etkinliğini esas alarak iki müellifimizin görüşlerini karşılaştıracağız.
Özet (Çeviri)
In this study, we will investigate the concept of moving and the possibility of change on ethics by having in considering Aristotle's and Îcî's system of thoughts. The basic main issue in this work is to explain human moving and change, it focuses on human abilities and capabilities as a whole in a coherent way and at the same time, it shows the differences and agreements between the two thinkers. The first part of the investigation will deal with the concept of moving and change and their ontological and physical grounds. Considering the first conclusion of this part, we will focus on the aim of human moving, inability, and the possibility of change. In the last part, based on the higher human activity we will try to compare the opinions of the two thinkers.