Üniversite öğrencilerinin internet gözetimine yönelik farkındalığı
The awareness of university students towards internet surveillance
- Tez No: 612828
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Gözetim, tarih boyunca birey davranışlarına yönelik gözlem ve analizin yapılmasında büyük rol oynayan bir kavram olmuştur. Gözetim kavramı, içinde barındırdığı tarafları ile bir iktidar meselesi olmaktadır. Gözetleyenin özne, gözetlenenin nesne konumu bireysel ve toplumsal sorunları da beraberinde getirmektedir. Mahremiyet ve güvenlik ihlali, kontrol ve manipüle edilme, yönlendirilme gözetimin birey ve toplum nezdinde tartışıldığı konulardır. Günümüzde internet, gelişen teknolojilerin varlığında birey yaşamının içinde oldukça etkili bir konumdadır. Değişen toplumsal yapıların varlığında internet, bireylerin kendilerini temsil ettiği bir alan olmaktadır. İletişim süreçlerinin etkileşimli bir yapıda olduğu bu alan, gözetimi dijital bir niteliğe büründürmektedir. İnternetin teknolojik altyapısı, birey gözetimini daha etkin bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Evrensel bir niteliğe sahip internet, üniversite öğrencileri tarafından da yoğunca kullanıldığı bir alana işaret etmektedir. Peki, üniversite öğrencilerinin internet ortamındaki gözetime yönelik farkındalığı nedir? Üniversite öğrencilerinin internet gözetimine yönelik algısı tartışılan konuların cevaplandırılması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, lisans ve lisansüstü programlarda öğrenim gören 15 üniversite öğrencisi ile internet gözetimine yönelik yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde alınan görüşler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Surveillance has been a concept that has played a major role in the conduct of observation and analysis of individual behavior throughout history. The concept of surveillance is a matter of power with its parties. The subject of the observer and the object of the observer bring about individual and social problems. Violation of privacy and security, control and manipulation, directing and oversight are issues discussed by the individual and society. Nowadays, the internet is very effective place in the life of the individual in the presence of developing technologies. In the presence of changing social structures, internet is an area where individuals represent themselves. This area, where communication processes are in an interactive structure, puts surveillance into a digital quality. The technological infrastructure of the Internet enables individual surveillance to be performed more effectively. The internet, which has a universal character, points to an area where it is used extensively by university students. So, what is the awareness of university students for online surveillance? University students' perception of internet surveillance is very important in terms of answering the issues discussed. In this study, semi-structured interviews were conducted with 15 university students studying in undergraduate and graduate programs. In the interviews, the received opinions were interpreted.