Kurumlar vergisinde kurum kazancının tesbitinde indirilemeyecek giderler
- Tez No: 61284
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gelirler üzerinden alınan önemli vergilerden biri de Kuramlar Vergisidir. Kurumlar Vergisi sermaye şirketleri ve kurumların gelirleri üzerinden alınan bir vergidir. Çağımızda birçok ülkede yaygın olarak uygulanmaktadır. Uygulamada kurum kazancından indirilemeyecek giderler konusunda tartışmalar mevcuttur. Araştırmada Kurumlar Vergisinde Kurum kazancından indirilemeyecek giderler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu amaçla Türk Vergi sistemimizdeki ve Alman Vergi sisteminde kurum kazancından indirilemeyecek giderler mukayeseli olarak açıklanmıştır. Konunun genel bir değerlendirilmesi yapılarak indirilemeyecek giderlerin uygulanmasına ilişkin aksaklıkların çözümüne yönelik Önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the important taxes colected over the incomes is corporation tax. Corporation tax is a tax which is collected from capital partnerships and over the incomes of corporations. In our time it is widely used in many countries. There are argumants about the expenses which can not be dropped from the earnings of the corporation. In the research the expenses which can not be deducted from the earnings of the corporation have been studied in detail in corporation tax. For this purpose the expenses which can not be deducted from the earnings of corporation have been explained comparatirevly in German tax system and in our Turkish tax system. By making a general evaluation about the subject the suggestions towards solving the defects related with the application of the expenses which will not be able to be dropped have been proposed.