Sağırlar ilkokulu öğretim programlarında yer alan beden eğitimi dersi ile ilgili açıklamaların ve bu açıklamaların uygulamada gözönünde bulundurulma durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 61285
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Sağırlar İlkokulu Öğretim Programında Yer Alan Bede Eğitimi Dersi ile ilgili Açıklamaların ve Bu Açıklamalar Bölümündeki hususların Uygulamada Gözönünde bulundurulma durumunun değerlendirilmesidir. Araştırmada mevcut durumu ortaya konulması amaçlandığından“betimsel yöntem”izlenmiştir. Araştırmada Programda yer alan hususlara dayalı olarak geliştirilen“Değerlendirme Aracı”ve“Gözlem Formu”kullanılmıştır. Sağırlar İlkokulu Programında yer alan hususlar genelde işitme engellilerin eğitimine uygun bulunmuştur. Programda yer alan hususların genellikle beden eğitimi derslerinde gözönünde bulundurulduğu gözlenmiştir. Yalnızca, öğretmenin öğrencilerle sözel iletişimine ilişkin hususların uygulanmasında problemler bulunmaktadır. 1 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to evalute the directions about the content of Physical Training course which takes place in the curriculum of Sağırlar İlkokulu. Besides these directions the application of these directions will also be evaluated. Since the purpose of the study is to reveal the present situation of Physical training course descriptive method has been used. For data collection an evaluation guide and an observation guide both of which were development according to the items covered in the program has been used. It has been found that most of the items in the program of Sağırlar İlkokulu are appropriate for the education of hearing of hearing impaired children. It has also been observed that mentioned in the program one applied during the pysical training courses. However, the teacher has problems in the applicaiton of the points about oral interaction with students. 1 1 1