Retro spor pazarlaması: Geçmişten günümüze yansımalar
Retro sport marketing: Reflections from past to present
- Tez No: 612878
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çağımızda teknolojinin gelişmesiyle artık yaşam şartları geçmişe göre çok daha kolay hale gelmiştir. Sadece yaşam şartlarının kolaylaşması değil aynı zamanda ürün çeşitliliği de artmış ve daha da artmaktadır. Ancak ürün çeşitliliğinin bu denli fazla olmasına rağmen insanların geçmiş dönemlerdeki ürünlere tekrardan ilgi duymaya başladığı dikkat çekmektedir. Artan retro ürünler, retro kafeler, retro kıyafetler vb. birçok örneği görülmektedir. İnsanların retro ürünlere artan ilgisi pazarlamacıların dikkatini çekmiş ve yeni bir pazarlama alanı olan ''retro pazarlama'' yı meydana getirmiştir. Retro pazarlama alanında literatürde birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak futbol taraftarlarının nostaljiye ve retro spor ürünlerine bakış açısını değerlendiren bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı futbol taraftarlarının nostaljiye bakış açılarını incelemek ve retro spor ürünleriyle günümüzdeki spor ürünleri arasındaki farkları tespit etmek ve bu sayede sektöre de faydalı olabilecek bilgiler sunmaktır. Araştırma katılımcılarına, derinlemesine görüşmeler yapılmış, elde edilen verilerin tematik kodlama analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular retro spor pazarlamasına yönelik nostalji özlemi, marşlar, fair play, kısıtlı imkanlar, spor ve teknoloji, mekan, basın yayın, dizayn imaj ve profesyonelleşme temalarını ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, retro spor pazarlaması, bireylerin geçmiş dönemleri hatırlamalarına, o günlere geri dönmelerine, anı ve hatıralarının canlanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca eski ürünlerin ve marşların değerini kaybetmediğini ve günümüzde de ilgi gördüğünü göstermektedir. İnsanların eski maçlara, futbolculara, marşlara ve eski spor ürünlerine ilgi göstermesinin nedenleri; katılımcılara göre futbolun günümüzde bir endüstri haline gelmesi, futbolcuların işi paraya dökmeleri, eski dönemdeki rekabet ve takım ruhunu günümüzde görememeleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our age, with the development of technology, living conditions have become much easier than in the past. Not only the living conditions are facilitated, but also the product variety has increased and it is increasing more and more. However, it is noteworthy that although the variety of products is so high, people have started to be interested in the products of the past. Increased retro products, retro cafes, retro clothes etc. many examples are seen. The growing interest of people in retro products has attracted the attention of marketers and has created a new field of marketing ''retro marketing''. There are many studies in the literature about the field of retro marketing. However, there is no study evaluating abbout perspective perspective of football fans on nostalgia and retro sports products. The aim of this study is to examine the perspectives of football fans on nostalgia and to determine the differences between retro sports products and today's sports products and to provide information that can be useful to the sector. In-depth interviews were conducted and the thematic coding analysis of the data was conducted. The findings revealed nostalgia longing for retro sports marketing, anthems, fair play, limited opportunities, sports and technology, space, press, design image and professionalization. As a result, retro sports marketing helps individuals to remember past periods, to return to those days and to revive memories and memories. It also shows that old products and anthems do not lose their value and are still gaining attention today. The reasons why people show interest in old matches, footballers, anthems and old sports products; According to the participants, football has become an industry nowadays, it is determined that the footballers are throwing money, they cannot see the competition and team spirit in the old era.