Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) görevlilerinin algıladıkları sosyal destek ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişki
The relationship between perceived Social Support of Family Social Support Program staff and methods of coping with stress
- Tez No: 612891
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) görevlilerinin algıladıkları sosyal destek ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara'daki Sosyal Hizmet Merkezleri ve Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Ankara İl Müdürlüğünde görev yapan 86 ASDEP görevlisi oluşturmuştur. Araştırma verileri Nisan-Mayıs 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. ASDEP görevlilerinin sosyo-demografik özellikleri açısından sosyal destek algıları ve stresle başa çıkma yöntemleri açısından anlamlı düzeyde farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. ASDEP görevlilerine uygulanmak üzere araştırmacı tarafından hazırlanan“Görüşme Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”uygulanarak araştırma verileri elde edilmiştir. Bu çalışmada görevlilerin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitim durumuna göre stresle başa çıkma yöntemlerinde fark bulunmamıştır. Sosyal destek algılarında medeni duruma göre istatiksel anlamda fark bulunmuştur. Yaş, eğitim durumu ve cinsiyete göre fark bulunmamıştır. ASDEP görevlilerinin sosyal destek algıları ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki korelasyon ilişkisinde kendine güvenli yaklaşım alt boyutu ile aile desteği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Aile desteği ile boyun eğici yaklaşım arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between perceived social support and stress coping methods of Family Social Support Program (ASDEP) staff. The sample of the study consisted of 86 ASDEP officers working in Social Services Centers and Provincial Directorate of and Family and Labor Social Services in Ankara. The data were collected between April-May 2019. It was tried to determine whether social support perceptions of ASDEP personnel in terms of socio-demographic characteristics and whether they were significantly different in terms of coping with stress methods. The research data were obtained by applying“Interview Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”and“Stress Coping Styles Scale”prepared by the researcher to be applied to ASDEP staff. In this study, no difference was found between age, gender, marital status, educational status and stress coping methods. There was a difference between perception of social support and marital status. There was no difference between age, education and gender variables. In the correlation between ASDEP employees' perception of social support and stress coping methods, a significant positive relationship was found between self-confident approach sub-dimension and family support. A negative relationship was found between family support and submissive approach