Tarihsel ve toplumsal dönüşümler çerçevesinde İtalya ve Türkiye'de gerçekçi sinema
Italy in the historical and social transformation framework and realist cinema in Turkey
  1. Tez No: 612940
  2. Yazar: MELEK KILCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünya üzerinde belirli tarihsel dönemlerde yaşanan savaşlar, devrimler,ekonomik bunalımlar toplumları etkileyerek dönüştürmüştür. Yedinci Sanat olan sinema da, eğlence aracı olmanın yanı sıra yaşadığı toplumun tarihsel dönemlerine şahitlik eden, o dönemin koşullarından etkilenerek kendini sürekli olarak yenileyerek gelişim gösteren canlı bir organizmadır. Çalışmamızın birinci bölümünde İtalyan Yeni Gerçekçi Sinema bağlı bulunduğu tarihsel dönem incelenerek hangi koşullarda ortaya çıktığı, çıkış hedefi ve içinde barındığı özellikler ile birlikte ortaya konulmuştur. İkinci bölüm de ise, Türkiye'de Toplumsal Gerçekçi sinema tarihsel ard alanları incelenerek anlatılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde Türk ve İtalyan Sinemasından Yeni Gerçekçi Sinema ve Toplumsal Gerçekçi sinemanın çıkış filmleri incelenerek sinemada nasıl temsil edilği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The wars, revolutions and economic crises experienced in certain historical periods on the world affected and transformed societies. The seventh art cinema is a living organism that witnesses the historical periods of the society in which it lives as well as being a means of entertainment. In the first part of the study, the Italian New Realistic Cinema is examined by examining the historical period to which it is connected, the conditions under which it emerged, the exit goal and the features it contains. The session, then Social Realistic films are described by examining historical areas in Turkey. In the last chapter, the third chapter, the new Turkish Realistic Cinema from the Turkish and Italian Cinema and Social Realistic Cinema are analyzed by examining the exit films.