Essays on financial connectivity and stability
Finansal bağlantılılık ve istikrar üzerine makaleler
- Tez No: 612963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez, ağ analizi kullanarak sınır ötesi kredi piyasasının yapısını araştırmış ve makroekonomik değişkenleri kontrol ederek, finansal bağlantılılık ve sistemik kriz olasılığı arasındaki ilişkiyi incelemiştir. 1978-2016 dönemi için yapılan analizde, 177 ülkenin bankalar arası ve bankadan banka olmayan sektöre sınır ötesi borç verme piyasaları için BIS yerel bankacılık istatistikleri veri setinden elde edilen ülke düzeyinde panel veri kullanılmıştır. Sistemik kriz dönemleri Avrupa Sistemik Risk Kurulu (European Systemic Risk Board, Lo Duca et al. (2017)) ve Laeven ile Valencia (2013, 2018) çalışmalarından elde edilmiştir. Literatürde, finansal bağlantılılık ve istikrar arasındaki ilişki konusunda iki farklı görüş yer almaktadır. Bir taraftan, finansal bağlantılılık seviyesindeki bir artışın, şokun olumsuz etkilerinin pek çok finansal kurum arasında paylaşılması yoluyla absorbe edilmesine olanak sağladığı ve finansal istikrarı artırdığı iddia edilmektedir. Diğer taraftan, finansal piyasaların yapısına bağlı olarak, şokun bir kurumdan diğerine yayılmasını kolaylaştırarak finansal istikrarı bozabileceği ve sistemik riskte artışa neden olabileceği iddia edilmektedir. Öncelikle, 13 gelişmiş ekonominin bankalar arası ve bankadan banka olmayan sektöre sınır ötesi borç verme piyasaları incelenmiş ve finansal bağlantılılıktaki bir artışın sistemik kriz olasılığını azalttığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bu etkinin kredi patlaması ve sermaye girişi artış dönemlerinde hem bankalar arası hem de bankadan banka olmayan sektöre sınır ötesi borç verme piyasalarında hafiflediği veya tamamen ortadan kalktığı bulunmuştur. İkinci olarak, 1978-2016 döneminde, 25 ülkeden oluşan Avrupa sınır ötesi bankalar arası ve bankadan banka olmayan sektöre borç verme piyasaları incelenmiştir. Bu piyasanın incelenmesi finansal bağlantılılık seviyesi ile ölçülen çeşitli seviyelerdeki finansal bütünleşmenin kriz olasılığı üzerindeki etkisini incelemeye imkan tanımıştır. Tek para birimi olan Avro kullanımının, AB'nin her iki ağdaki krize karşı dayanıklılığını artırmaya yardımcı olduğunu, ancak üye devletler arasında kur riskini ortadan kaldırmadan yapılan yasama-düzenleyici bütünleşmenin AB'nin bankalar arası sınır ötesi kredi piyasasında direnci zayıflattığı görülmüştür. Sınır ötesi aşırı borç verme döneminde, üyeliğin durumuna bakılmaksızın her iki borç verme ağı için finansal bağlantılılıktaki artışın kriz olasılığını artırdığı bulunmuştur. Son olarak, veri setimizi 177 ülkeye genişleterek analiz süreci boyunca global kredi piyasaları ağındaki finansal bağlantılılık ve istikrar arasındaki ilişki incelenmiştir. Bankalar arası borç verme ağında, küresel finansal bağlantılılıktaki bir artışın kriz olasılığındaki bir düşüşle ilişkili olduğu bulunmuş, ancak bu etkinin sadece kredi patlaması dönemlerinde ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Öte yandan, yerel bağlantılılıktaki bir artışın kriz olasılığındaki bir artışla ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu etkinin, gelişmiş ülkelerden ziyade gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığı görülmüştür. Her iki borç verme piyasasında da sermaye girişi dönemlerinin bağlantılılık ve kriz olasılığı arasındaki ilişkiyi etkilemediği görülmüştür. Bulgular, politika yapıcının finansal bağlantılılıktaki artışın faydalarını korurken, bununla ilişkili riskleri azaltabilecek bir piyasa mekanizması tasarlamayı hedeflemesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the structure of cross-border lending market by using network analysis and examines the relationship between financial connectivity and probability of systemic crises, controlling for macroeconomic variables. A country-level panel data set of BIS locational banking statistics for bank-to-bank and bank-to-non-bank cross-border lending markets including 177 countries is used in the analysis for the 1978-2016 period. Systemic crisis periods are retrieved from European Systemic Risk Board (Lo Duca et al., 2017) and Laeven and Valencia (2013, 2018). In the literature, there are two conflicting arguments on the relationship between financial connectivity and stability. On the one hand, it is argued that an increase in the level of financial connectivity enhances financial stability by allowing financial institutions to absorb the negative impacts of a shock among many counterparties through risk sharing. On the other hand, depending on the structure of the financial markets, it can also deteriorate financial stability by facilitating the spread of a shock from one institution to another, leading to an increase in systemic risk. We, first, examine cross-border bank-to-bank and bank-to-non-bank lending markets of 13 advanced economies. We find that an increase in financial connectivity reduces the probability of systemic crises. However, this effect is found to be mitigated or completely eliminated in credit boom and capital inflow upsurge periods in both lending markets. Second, we examine European bank-to-bank and bank-to-non-bank cross-border lending markets comprised of 25 countries, during 1978-2016 period, as it allows us to test the effect of the level of financial integration measured by the level of financial connectivity on the probability of crisis. We find that while using the single currency, Euro, helps to improve the resiliency of EU in response to crisis in both networks, legislative-regulatory integration across member states without eliminating currency risk undermines the resiliency of the EU bank-to-bank lending network. During the excessive cross-border lending period, an increase in connectivity is found to raise the probability of crisis for both lending networks, regardless of the membership status. Finally, we extend our data set to 177 countries and examine the relationship between financial connectivity and stability in the global lending network. We find that in bank-to-bank lending network, an increase in global financial connectivity decreases the probability of crises, but this effect is found to be eliminated only in credit boom periods. On the other hand, an increase in local connectivity is found to be associated with an increase in the probability of crisis. This effect seems to be mainly driven by emerging countries, rather than advanced countries. In both lending markets we find that capital inflow periods do not affect the relationship between connectivity and probability of crisis. The findings suggest that policy-makers should design a financial market mechanism that can reduce risks associated with an increase in financial connectivity, while maintaining its benefits.