İşletmelerde sürekli gelişme ve TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. uygulaması
  1. Tez No: 61298
  2. Yazar: HASAN DÖĞEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Sürekli Gelişme, hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde mevcut bir durumun ya da problemin yedi aşamalı bir metodla, istatistiksel araçlar yardımıyla tesbit edilip çözüme ulaştırılması ve sonuçların stanradt hale getirilmesidir. Bu süreçte performans değerlemeden, eneji tasarrufuna, üretim sürecinin kısaltılmasında kadar bir çok konu yedi aşamalı bu metodla incelenerek, sonuçlar stanradtlaştırılabilir. Sürekli Gelişme sürecinde eğtim ve takım çalışması ön planda yeralır. Bu çalışmalarda yönetimin desteği ve konuya olan inancı ise esasdır. Çalışmanın birinci bölümünde sürekli gelişme, kavramı, gelişmeyi zorunlu kılan nedenler özel ve genel olarak anlatılmaktadır. Sürekli Gelişmenin özellikleri, tanımı, sürekli gelişme ile ne amaçlandığı işletmelerde bu gelişmeyi engelleyen faktörler ve gelişmenin kuralları sıralanmıştır. Ayrıca Sürekli Gelişmeyle ilgili kullanılan terimler anlatılmaktadır. İkinci bölümde sürekli gelişme bir grup çalışan olması sebebiyle grup kavramı üzerinde durulmuştur. Sürekli Gelişme Grupları incelenmiş, Sürekli Gelişme ile klasik yönetim anlayışının karşılaştırılması yapılmıştır. Grupların oluşturulması ve işletmelere getirdiği değişim anlatılmaktadır. Kalite çemberleri ile sürekli Gelişme arasındaki farklar ve grupların çalışması yedi aşamalı bir metod ile anlatılmaktadır. Son bölümde ise Tusaş Motor Sanayi A.Ş.'de uygulamaya yer verilmiştir. Yüksek teknoloji ile üretim yapan Tusaş Motor 'da yönetim yaklamışı, grupların durumu ve bu konuda yapılan eğitimlere verilen önem anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In these days where everything in the world is in a process of change,“continuous improvement”comes as a way to solve a problem through a method with seven steps in which the problem is determined by statistical tools and the results are standardized. In this process can many problems like energy saving without lost of performance, shortening the production time etc. being examined by a seven-steps-method and the results can be standartized. In the“continuous improvement”training and team work are in the foreground. The support of the management and their belief in the matter becomes very important. In the first chapter of this study the continuous improvement and the reasons that make development compulsory, are being explained in general and in porticular. The definition of continuous improvement, its characteristic, its goals, factors that are a hindrance for it and the rules of con continuous improvement are lined up. In addition to this terms related to continuous improvement are being explained in this chapter. Since continuous improvement requires team work, the second chapter starts with the description of a team. This chapter examines groups of continuous improvement and the coparison of continuous improvement and classical management. After words it explains the way of forming a group and the change that it will cause in the establishment. Also the differences between quality circles and continuous improvement and the working of groups and the application of a pattern is also being described in this part. The last chapter is telling about the practice at TUSAŞ Motor Sanayi AŞ. It tells further about the opproach of the management, the contion of the groups and the attention paid to trainings about this subject in a high-tech plant like TUSAŞ Motor.