Body language and gesturality in the art of painting from Yves Klein to today
Yves Klein'dan günümüze resim sanatında beden dili ve jestüel tavır
  1. Tez No: 612993
  2. Yazar: REYHAN GÜLSES DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın akabinde, psikolojik yıpranmaların travmatik etkisi, 1945 sonrası neo avangardın sanatını şekillendiren bilinç dışı referansların şahsi uzantılarını ortaya çıkarmıştır. Bilinç altının mistik çekiciliğine kapılan dönem sanatçıları için, Batı'ya ait olmayan ritüeller, Uzak Doğu inanç sistemleri ve sanatı, varoluşçuluk ve psikanalizin esin kaynakları olarak devreye girmesi dönemin eserlerine yön veren temel karakteristiği oluşturur. Bu kavramsal arka planla, Jackson Pollock'tan Yves Klein'a ve Yves Klein'dan başlayarak, sanatın çağdaş sanata evrilen sahnesinde jestüelliğin resimsel alandaki görülürlüğünün izini sürerken, bedenin kendisinin yaratıcı bir eylemin ana malzemesi olarak dahil edildiği bir dönüşüme tanık olmaktayız. 1970'li yılların sonlarından itibaren toplumsallığın merkezine oturan bedenin, ona ait olan içerikleriyle birlikte etkilenim alanlarının inceleme konusu olması, yeni sanatın gidişatını da etkilemiştir. Sanatın kapsadıkları, bedenin sadece araçsal yapısıyla değil, aynı zamanda farklı bağlamların kesişme noktası olan niteliğiyle de genişletilecektir. Tuval üzerindeki informel sorgulamaların bu noktadan sonraki aşamaları, bedenin öngördüğü kapasitesinin, zaman, mekan ve malzeme engellerini aşabildiği ölçüde sınanması yoluyla, eyleme zemin oluşturan sanatçı hasleti ve çevresel faktörlerinin etkisiyle, kişisel jest bütünlüğü olarak bir takım performatif eylemler dizisiyle resimsel düzleme aktarımındaki zenginliğini içerecektir.
Özet (Çeviri)
The traumatic effect of psychological erosions following the World War II, had revealed the personal extensions of unconscious references that shaped the art of the neo avant-garde after 1945. For the artists of the period who were captivated by the mystical attractiveness of the subconscious, involvement of the non-Western rituals, Far Eastern belief systems and art, existentialism and psychoanalysis as sources of inspiration, constituted the basic characteristics that had shaped the works of the period. From Jackson Pollock to Yves Klein, we are witnessing a transformation in which the body itself is incorporated as the main material of creative action, while tracing the visuality of gestuality in the pictorial realm at the stage of art evolving into contemporary art starting with Yves Klein with this conceptual background. The body, which has been at the center of sociality since the late 1970s, has also influenced art. The scope of art will be extended not only through the instrumental structure of the body, but also through its characteristics as being an intersection point of different contexts. The stages of the informal interrogations on the canvas following this point will include the richness of transferring anticipated capacity of body onto pictorial plane through its testing to the extent it overcomes the obstacles of time, space and materials, with the effect of the trait of the artist and environmental factors, forming the basis for the actions and by means of a series of some performative actions by creating a personal gestural integrity.