Enerji etkinliği yönünden mersin yöresel konutlarının betonarme eklentileri öncesi ve sonrasının karşılaştırılması
Comparison of mersin properties before and after concrete additives for energy efficiency
  1. Tez No: 613000
  2. Yazar: ALİ ONUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında amaç betonarme veya endüstriyel malzeme eklentili bölümleri olan yöresel konutların enerji etkinlik yönünden, eklenti yapılmadan önceki ilk halleri ile kıyaslanmasıdır. Çalışmada eklentisi olan üç konut incelenmiştir. Her üç konutunda eklenti yapılmadan önceki ilk hallerinin ve daha sonraki bozulmuş hallerinin ısıl konfor koşullarını bozan dış hava sıcaklığı faktörünün etkisi araştırılmıştır. Dış hava sıcaklığının etkisi bulunduktan sonra güneşten aldığı radyasyon miktarlarına göre de ayrıca yorumlanmıştır. Çıkan sonuca bağlı olarak yöresel konutların endüstriyel eklentiler nedeni ile, enerji etkinliğinin ne ölçüde etkilendiği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is the comparison of the local residences with reinforced concrete or industrial material sections in terms of energy efficiency with their original state before the extension. In the study, three dwellings with add-ons were examined. In all three regional residences, the effect of the outdoor temperature factor, which distrupts the thermal comfort conditions of the first states before and after the additions, was investigated. It was also interpreted according to the amount of radiation received from the sun after the outside temperature was found. Depending on the result, it was tried to be determined to what extent the energy efficiency of the local residences due to the industrial additions.