Robotik sağım ve otomatik sağım sistemli süt sığırcılığı işletmelerinin enerji etkinliği yönünden karşılaştırılması
Comparison of dairy cattle farms with the robotic and automatic milking system in terms of energy efficiency
- Tez No: 656657
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZAL SEYFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Enerji etkinliği, tarımsal uygulamaların sürdürülebilirliği açısından üzerinde titizlikle durulması gereken önemli hususlardan biridir. Hayvansal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla işletmelerin enerji etkinliğinin değerlendirilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışma, robotik sağım sistemi ile yaygın olarak kullanılan otomatik sağım ünitelerine sahip süt sığırcılığı işletmelerinin enerji etkinliği yönünden karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, işletmelerin enerji bütçelerinin (enerji girdi ve çıktıları ayrı ayrı değerlendirilerek) oluşturulması ve süt sığırı yetiştiriciliğinde yeni kullanılmaya başlanan robotik sağım sisteminin incelenmesi, avantajları ve dezavantajlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma, Konya Bölgesinde robotik sağım ve otomatik sağım sistemini bünyesinde bulunduran ve iki ayrı işletme şeklinde üretimini gerçekleştiren Laranda Tarım Hayvancılık ve Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'nde 2019-2020 yılları arasında yürütülmüştür. İncelenen işletmelerin genel özellikleri, enerji girdi ve çıktı değerleri ile ilgili veriler yüz yüze anket çalışması yapılarak elde edilmiştir. Araştırma kapsamında her işletme için enerji girdileri (yem, elektrik, makine, mazot, yağ, insan iş gücü ve su) ve enerji çıktıları (süt ve gübre) belirlenerek enerji etkinlik parametreleri hesaplanmıştır. Çalışmada, incelenen işletmeler için enerji değerleri aylara göre ayrı ayrı hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Araştırmada, enerji etkinlik parametreleri olarak enerji kullanım etkinliği (EKE), enerji verimliliği (EV), süt üretim enerjisi (SE), net enerji verimliliği (NEV) ve toplam enerji girdisi değerleri hesaplanmıştır. İncelenen her iki işletmede en yüksek EKE ve EV değerleri temmuz ayında hesaplanmış olup, Robotik Sağım Sistemli İşletmenin 0,60 EKE ve 8,09 L/100 MJ EV değerleri ile Otomatik Sağım Sistemli İşletmeden (0,41 ve 5,41 L/100 MJ) daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Robotik Sağım Sistemli İşletmede toplam enerji girdisi değeri en yüksek 6896463,69 MJ ile aralık ayında hesaplanırken, Otomatik Sağım Sistemli İşletmede en yüksek 8676989,05 MJ değeri ile eylül ayında hesaplanmıştır. NEV değerinin; Robotik Sağım Sistemli İşletmede (-1928255,10 MJ, ocak ayında) Otomatik Sağım Sistemli İşletmeden daha yüksek (-3807138,08 MJ, temmuz ayında) olduğu tespit edilmiştir. Robotik Sağım Sistemli İşletmede yıllık EKE, EV ve SE parametrelerinin 0,54, 7,23 L/100 MJ ve 13,83 MJ/L değerleri ile Otomatik Sağım Sistemli İşletmeden (0,38, 5,10 L/MJ, 19,59 MJ/L) daha yüksek hesaplanması; enerjiyi daha etkin kullandığını göstermektedir. Çalışma sonucunda; süt sığırı yetiştiriciliğinde işletmelerin enerji verimlilik parametreleri, su kullanımı, süt üretimi, sütün kalite parametreleri ve kalifiye eleman ihtiyacı dikkate alındığında enerjinin daha etkin kullanılması amacıyla Robotik Sağım Sisteminin kullanılmasının daha faydalı olduğu tespit edilmiştir. Yeni kurulacak süt sığırcılığı işletmelerinde robotik sağım sisteminin kullanılması tavsiye edilmektedir
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is one of the important issues that should be carefully considered in terms of the sustainability of agricultural practices. Evaluating the energy efficiency of enterprises is becoming increasingly important in order to ensure the sustainability of animal production. This study was carried out to compare the robotic milking system and dairy cattle farms with automatic milking units, in terms of energy efficiency. The purpose of the study was to develop the energy budgets of enterprises (by analyzing energy inputs and outputs separately) and to analyze the robotic milking system that has just started to be used in dairy cattle breeding, and to assess the advantages and disadvantages in detail. The research was conducted between 2019-2020 in Laranda Agriculture, Animal Husbandry and Food Industry Trade Corporation, which includes robotic milking and automated milking systems in the Konya Region and produces in two separate enterprises. Data on the general characteristics, energy input and output values of the enterprises examined were obtained through face-to-face surveys. Within the scope of this study, energy efficiency parameters were calculated by determining energy inputs (feed, electricity, machinery, diesel, oil, human labor and water) and energy outputs (milk and fertilizer) for each enterprise. Energy values for the enterprises examined in the study were calculated and compared on a monthly basis separately. In the study, energy use efficiency (EKE), energy efficiency (EV), milk production energy (SE), net energy efficiency (NEV) and total energy input values were calculated as energy efficiency parameters. The highest EKE and EV values were calculated in July in both enterprises examined, and the Robotic Milking System Plant values (0,60 EKE and 8,09 L/100 MJ EV) were higher than those found in the Automatic Milking System (0.41 and 5.41 L/100 MJ). In the Robotic Milking System Enterprise, the total energy input value was calculated with the highest 6896463.69 MJ in December, while the highest value of 8676989.05 MJ in the Automatic Milking System was calculated in September. It has been determined that NEV value it is higher in the Robotic Milking System (-1928255.10 MJ in January) than the Automatic Milking System (-3807138.08 MJ in July). Annual EKE, EV and SE values in Robotic Milking System Plant 0.54, 7.23 L/100 MJ and 13.83 MJ/L were determined to be more advantageous than in Automatic Milking System (0.38, 5.10 L/MJ, 19.59 MJ/L). The findings of this study have shown that, when the energy efficiency parameters of enterprises, water use, milk production and milk quality parameters are considered in dairy cattle breeding, the robotic milking system is more beneficial and efficient in energy use. It is recommended to use robotic milking system in dairy farms to be established.