Bölgesel kalkınmanın sağlanmasında yatırım teşviklerinin önemi ve bir örnek
  1. Tez No: 61301
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOTAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
VI ABSTRACT Investment which implements increasing of production is classified in theory. Investment increases as result of incentives. The aim of investment incentives in not only providing development of economic and social but also realizing development equally in regional areas. Investment incentives in both developing and developed countries is a economic mean which is performed continuously. Investment incentive is one of the mean which eliminates differences of development among regional. Until 1973, Bilecik had two industrial buildings. Ad then Bilecik has been advantage of incentives.Yatırım teşvikleri; bölgelerarası gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılmasını sağlayan en önemli araçlardan bir tanesidir. Farklı oran ve iadeler ile özel sektörün özendirilmesi sağlanmakta ve bu şekilde artan yatırımlar ile bölgenin kalkınması ve işsizliğin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. 1973'lü yıllara kadar iki sanayi kuruluşuna sahip olan Bilecik, 1973 yılında KÖY kapsamına alınmasıyla birlikte yatırım teşviklerinden önemli ölçüde yararlanmış ve bugün için nüfusu gerileyen bir il konumundan nüfusu artan bir il konumuna ve dolayısıyla göç veren il konumundan göç alan il konumuna gelmiştir. 1995'li yıllarda kişi başına düşen gayri safi milli hasılada ilk yedi il içerisine girmiştir. Bütün bunlar, üretim ve istihdamın artması ile bölgelerarası dengesizlik problemlerinin ortadan kaldırılması açısından yatırım teşviklerinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Investment which implements increasing of production is classified in theory. Investment increases as result of incentives. The aim of investment incentives in not only providing development of economic and social but also realizing development equally in regional areas. Investment incentives in both developing and developed countries is a economic mean which is performed continuously. Investment incentive is one of the mean which eliminates differences of development among regional. Until 1973, Bilecik had two industrial buildings. Ad then Bilecik has been advantage of incentives.