Gümrük Birliği çerçevesinde Avrupa Birliği çevre politikalarının Türkiye için ekonomik açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 61300
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çevre Mühendisliği, Economics, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET Çevre sorunları, 17. yüzyıldan sonra hızlı sanayileşme, nüfus artışı, düzensiz şehirleşme ile belirgin olarak ortaya çıkmıştır. Ülkeler bu sorunlar karşısında çeşitli önlemlere başvurmuşlar, uluslararası kurum, kuruluşlar ve konferanslar çerçevesinde kararlar almışlar ve ekonomik ve politik kararlarını uygulamaya koymuşlardır. Günümüzde ülkelerin, uluslararası kararlar ya da kendi politikaları çerçevesinde yoğun düzenleme ve uygulamalara gittikleri görülmektedir. İleri düzeyde bir uluslararası kuruluş olan Avrupa Birliği'de, Eylem planlan çerçevesinde çevre ile ilgili direktifler ve yönergeler oluşturmuş, önemli kararlar almıştır. Türkiye'de çevre politikaları konusunda, gerek kalkınma planlarında gerekse ulusal mevzuatında önemli düzenlemelere gitmiştir. Türkiye, gümrük birliğine üye olması ile birlikte AB ortak politikalarına dolayısıyla çevre politikalarına uyum sağlamayı kabul etmiştir. Türkiye uzun vade de AB 'ne tam üyeliği hedeflediğinden, diğer ortak politikalar yanında çevre politikaları konusunda AB'nin direktif, yönergelerine ve standartlarına uymak zorundadır. Bunun yanında AB'nin çevre sorunlarının önlenmesi ve çevrenin korunması amacıyla uygulamaya koyduğu ekonomik araçların benimsenmesi ve uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environmental problems, after 17 th. century, have become into being clearly with industrialization, arising population and unsystematic urbanization. Countries have applied several precautions for these problems, made decisions in scope of some organizations and conference and applied these economic and political decisions. Howadays it seems that countries go to intensive arrangements and applications in the frame of international decisions or own policies. Also Turkey has gone to very important arrangement for the policies of environment by the development plans and national laws. The Europen Union, is on advanced level international organization, in the frame of the act plans constituted directives and instructions relative to environment and went to important arragements. Turkey has become a member of the Custom Union and because of this becoming to an agreement with the European Union's Common Policies and consequently environmental policies are accepted. Turkey must obey the European Union's directires, instructions and standarts about environmental policies because Turkey, in long term, aim to be a member of the EU on the other hand it is necessary to adopt and apply the E.U.'s economic enstruments that the EU has carried out for preventing environmental problems and protecting environment.