Türkiye'de 1980 sonrasında uygulanan tarım destekleme politikalarının ekonomik analizi
  1. Tez No: 61302
  2. Yazar: SEVİM PAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Günümüzde hemen hemen bütün ülkelerin ekonomilerinde tarım sektörünün ayrıcalıklı bir konumu bulunmaktadır. Toplumun ihtiyaç duyduğu gıda maddelerini yeterli ve kesintisiz temin etme zorunluluğu nedeniyle ekonomik yönden ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar gelişmiş ülkeler dahil hiç bir ülke beslenme açısından dışarıya bağımlı kalmak istememektedir. Ülkemizde de tarım sektörü taşıdığı büyük önem nedeniyle, ekonomi politikalarında mutlaka teşvik edilmesi ve desteklenmesi gereken bir sektör olarak ele alınmaktadır. Müdahale çeşitli politika araçlarıyla yapılmaka ve araçlar güdülen amaca göre farklılık gösterm ektedir. Türkiyede uygulanan tarım destekleme politikalarının genel olarak iki araçla yürütüldüğü söylenebilir. Bu araçlardan birincisi ürün bazında uygulanan destekleme alımları, diğeri ise girdi ve ürün bazında uygulanan destekleme alımları, sübvansiyonlar ve primlerdir. Ancak uygulamada destekleme alımları ağırlık kazanmaktadır. Türkiye'de uygulanan tarım destekleme politikaları tarıma aktarılan büyük finansman kaynaklarına rağmen istenilen başarıyı gösterememekte, hedef kitleye yeterince ulaşamamaktadır. Türkiye, tarım sektörünün içinde bulunduğu bu darboğazdan kurtulması, gelişen dünya koşullarına ayak uyıırabilmesi ve Avrupa Birliği 'ne girebilmesi için öncelikle tarıma ivme kazandıracak, gelişimi hızlandıracak, alt yapı yatırımlarına gereken önemi vermelidir. Gelecekte daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için en kısa zamanda oluşan sorunlara köklü yapısal değişiklikler yaparak çözüm bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the agricultural sector has a privileged position in almost all the countries' economies. Due to supply of basic food neccessities of the societies, all countries including developed countries, no matter how economically powerful they are, they do not want to be dependent to abroad. In our country too due to the importance of agricultural sector in the economy it is considered as one of the sector that must be supported and incentived. The intervention differs according to the desired purposes and political tools. It can be said that in Turkey agriculture is supported generally with two political tools. The first one is that one the basic of product purchases and the other one is that input and on the basic of premiums and subventions. But in practice the supporting purchases weight more on the Turkish politics. Although the amount of large financial resourses is shifted to the supporting purchases; in practice, the desired success has not yet been achieved due to inadequacies in reaching the target puroducers. In this stage, serious problems are encountered. Turkey has to pay more attention to infrastructure investments and accelerate agricultural activities in order for her to get over this problem, adapt developing world conditions and to get into the European Union. In order to avoid more serious problems in the future, drastic structural changes must be found out as soon as posible for the occurring matters.