Hızlı depresif belirti envanteri – ergen ölçeğinin klinisyen formunun geçerlik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of quick inventory of depressive symptomatology- clinician form in turkish adolescent population
  1. Tez No: 613058
  2. Yazar: ESRA ORMANLI KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TALAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Hızlı Depresif Belirti Envanteri Ergen ölçeğinin klinisyen formunun geçerlik ve güvenilirlik analizlerini yapmaktır. Ayrıca ölçeklerin psikometrik özelliklerini ve HDBE-A17-ÖF, HDBE-A17-EF ve klinikte sık kullandığımız DSKÖ 1, DSKÖ 2, ODÖ ve ÇDÖ ile ilişkilerini de araştırdık. HDBE-A17-KF(bileşik) puanlamasını mevcut yazında görülen iki farklı şekilde hesaplayarak, aralarındaki farklılıkları ortaya koyduk. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, kliniğimize baş vuran 12-17 yaş arası 106 ergen ve ebeveyni dahil edilmiştir. Ergenler DSKÖ 1, DSKÖ 2, ODÖ, ÇDÖ ve HDEB-A17-ÖF ölçeklerini, ebeveynleri de sosyodemografik formu ve HDBE-A17-EF ölçeğini doldurmuşlardır. Görüşmeci klinik görüşme yapmış, okul çağı çocukları için duygulanım bozuklukları ve şizofreni görüşme çizelgesi-şimdi ve yaşam boyu versiyonu–Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) ile psikiyatrik tanıları sorgulamıştır. Ardından HDBE-A17-KF(ergen) formunu, ve ebeveynle yapılan görüşme sırasında da HDBE-A17-KF(ebeveyn) formunu doldurmuştur. Görüşmenin hemen sonrasında, 9 belirti alanı için HDBE-A17-KF(ergen) ve HDBE-A17-KF(ebeveyn) formlarından alınan en yüksek puanlarla HDBE-A17-KF(bileşik1) ölçeği puanlanmıştır. HDBE-A17-KF(bileşik2) ise ,iki görüşme sonrasında klinisyenin en geçerli olduğunu düşündüğü puanlar ile oluşturulmuştur. Bulgular: Ölçeğin 4 modelinin yüksek düzeyde iç tutarlılık gösterdiği bulunmuştur (Cronbach alfa=0,810-0,890). 9 belirti alanından 2 tanesinin (uyku ve iştah-kilo değişiklikleri) madde-ölçek toplam puan korelasyonları düşük bulunmuştur (
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyze validity and reliability of QIDS-A17-C. We also investigated the psychometric properties of the scales and their correlations with QIDS-A17-SR, QIDS-A17-PR and STAI 1, STAI 2, ATQ and CDI, which we frequently use in the clinic. By calculating the QIDS-A17-C(composite) rating in two different ways seen in the actual literature, we have revealed the differences between them. Methodology: 106 adolescents in the 12-17 age range and their parents were included to the study. Adolescents filled out STAI 1, STAI 2, ATQ, CDI and QIDS-A17-SR scales, while their parents filled out the sociodemographic questionnaire and the HDBE-A17-EF scale. Interviewer had a clinical interview and questioned psychiatric diagnoses with Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version (KSADSP-L). QIDS-A17-C(adolescent) and during the interview with the parent QIDS-A17-C(parent) were filled out. Immediately after the interviews, QIDS-A17-C(composite1) is scored with the higher score for each of the nine domains from the QIDS-A17-C(adolescent) and QIDS-A17-C(parent). QIDS-A17-C(composite2) is created as using the clinician's best estimate of the most valid response from either interview. Results: The 4 models of the scale had a high internal consistency (cronbach alpha value: 0,810-0,890). It was found that 2 of the 9 indicator areas (sleep and appetite/weight change) had lower domain-scale total correlation (