Ceza Muhakemesi Hukukunda Süreler
Terms in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 613057
  2. Yazar: EKREM ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ceza muhakemesi hukukundaki süreler, bütün muhakeme hukukları tarafından sistemli bir biçimde düzenlenen ve modern hukuk tarafından benimsenen kurumlardan birisidir. Bu süreler, ceza muhakemesinin hızlı ve düzenli olması gibi ceza muhakemesi açısından çok önemli bir görevi yerine getirirler. Bu Tezde ceza muhakemesi açısından oldukça önemli bir yeri olan süreleri dört ana başlık altında inceledik. Birinci Bölümde, konu hakkında genel bilgiler vererek, süre kavramı, sürelerin amacı ve sürelerin ispatı konularını ele aldık. İkinci Bölümde, CMUK'nda düzenlenmiş süreleri çeşitli açılardan ayrımlara tabi tutarak CMUK'nda düzenlenmiş süreleri incelemeye çalıştık. Üçüncü Bölümde, sürelerin başlaması, sona ermesi, uzama halleri ve süreye uymak için yapılması gereken işlemlerden bahsederek sürelerin hesaplanması konusunda bilgi verdik. Son Bölümde ise kusursuz bir şekilde süresi içinde işlemi yapamayan kişilere CMUK tarafından tanınan ve işlemi tekrar yapmasına izin veren eski hale getirme kurumunu inceledik.
Özet (Çeviri)
Terms in Criminal Procedure Law is one of the juristic institutions arranged by all procedure laws systematicly and adopted by modern law. These terms perform a very important task of making the criminal procedure fast and systematic. In this thesis the terms, which are very important from point of the criminal procedure, are studied under four main parts. In the first part, general information on the subject is given and concept of term, purpose of the term and argument of terms are investigated. In the second part, the tems arranged in Criminal Procedure Act are studied after differantation under many aspects. Start and termination of the terms, conclisions of extension and necessary procedures to be taken to comply with the tems are stated, and the calculation of the terms are given in the third part. In the last part, the institution of Restitutio in Integrum which permits the individual who could not complete the procedures in due time faultlessly but to carry out the same procedures over again, a right of individual met by Criminal Procedure Act, is examined.