The legality of the international coalitions airstrikes in the Syrian civil war
Uluslarası koalisyon gücünün Suriye'deki hava saldırılarının uluslarası hukuka uygunluğu
  1. Tez No: 613158
  2. Yazar: BOOTAN TAHSEEN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, ABD Koalisyon gücünün 2014 ve 2017 yılları arasında meydana gelen Suriye hava saldırılarının uluslararası hukuka uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Suriye İç Savaşı 2011'de Suriye hükümeti ve muhalefet grupları arasında patlak verdi. Gösteriler kısa bir zaman içinde silahlı direnişe dönüştü. Sonrasında, dış güçler çatışmaya müdahale ettiler. Çatışmanın yabancı güçleri, güç kullanımının çeşitli uluslararası ve teamül hukuku normlarına göre yasal olduğunu iddia ettiler. ABD ve müttefikler operasyonları yürütmek için bir koalisyon kurdular. Koalisyonun hava saldırıları ağırlıklı olarak İŞİD ve Suriye'deki diğer İslamcı militanları hedef almaktadır. ABD Koalisyonu, BM Sözleşmesinin 51. Maddesi ve bazı uluslararası teamül kurallarına dayalı olarak kendini savunma hakkını kullandığını iddia etmektedir. İsteksiz ya da başarısız testi, teamül hukukunun diğer konularıyla birlikte Suriye'de güç kullanımının uluslararası hukuka uygunluğunun tartışılmasında kullanılmıştır. Uluslararası hukuk esas olarak yazılı antlaşmalardan ve sözleşmelerden ibaretken, teamül hukuku devlet uygulamalarını ve hukuk olarak kabul edilen unsurları içermektedir. Çalışma, kuvvet kullanımı açısından hem uluslararası hukukun hem de teamül hukukunun oluşumu hakkında ayrıntılı bilgi sunmaktadır. BM Sözleşmesi uluslararası hukukun en önemli bölümlerinden biridir; Bu nedenle, çalışma, Uluslararası hukukun kullanım amaçlarını daha iyi anlamak, için Sözleşmenin tarihsel geçmişini incelemiştir. Ayrıca, teamül hukukunu üreten ve destekleyen koşullar da tartışılmıştır. Çalışma, pasif onay, isteksiz ya da başarısız testi, devlet dışı aktörlere karşı öz savunma, insancıl müdahale ve teamül hukuku ile ilgili ek konuları tartışmaktadır. Suriye'de ABD Koalisyonunun müdahalesine, teamül hukukunda yeni ortaya çıkan normlar uygulanmaktadır. Çatışmanın sosyal ve tarihsel arka planını belirleyen çalışma, ABD Koalisyonunun Suriye'ye katılımının bazı teamül normlarına uygunken diğer bazılarını ihlal ettiğini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research study aims to evaluate legitimacy of the airstrikes of the International Coalition in Syria having occurred between the years 2014 and 2017. The Syrian Civil War broke out in 2011 between the Syrian government and opposition groups. In no time, the demonstrations turned into insurgency. Later, foreign powers intervened in the conflict as a result. The outsiders claimed legality of use of force according to various international and customary law norms. The US and allies formed a coalition to execute operations. The International Coalitions airstrikes targeted predominantly ISIS and other Islamic militants in Syria. The International Coalition claimed the right of self-defense based on the Article 51 of the UN Charter and some customary international law norms. The unwilling or unable test was implemented in the discussion of legality of use of force in Syria along with other related matters of the customary law. International law mainly consists of written treaties and conventions while customary law involves state practices and opinion juris. The study offers detailed information on formation of both international law and customary law in terms of use of force. The UN Charter is one of the most important part of the international law; therefore, the study examines the historical background of the charter to understand lawful international use of force. Additionally, conditions generating and supporting customary law are discussed. The study discusses passive consent, unwilling or unable test, self-defense against non-state actors, humanitarian intervention and supplementary topics about the customary law. New emerging norms in the customary law are applied to the intervention of the International Coalition in Syria. Stipulating social and historical background of the conflict, the study evaluates that the International Coalition involvement in Syria validates some customary norms while violating a certain number of others.