Bankacılık sektöründe yeni trendler ve teknolojik gelişmeler: Fintek sektörü üzerine bir uygulama
New trends and technological developments in the banking sector: An application on Fintech sector
  1. Tez No: 613173
  2. Yazar: GÖZDE CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ÇAĞIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk Bankacılık Sektörü'nün FinTek'ler karşısındaki ve Türk FinTek sektörünün bankalar karşısındaki durumunu A'WOT yöntemi ile analiz etmek ve bu iki piyasa oyuncusuna birbirleri karşısında uygulayabileceği strateji önerilerinde bulunmaktır. Bu doğrultuda her iki taraf için ayrı ayrı SWOT analizleri yapılarak, A'WOT yönteminde ihtiyaç duyulan hiyerarşik yapı oluşturulmuştur. Bu sayede, bu iki aktörün birbirleri karşısındaki güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmiş ve birbirleri için yarattıkları tehditler ve fırsatlar ortaya konulmuştur. A'WOT yöntemi doğrultusunda konunun uzmanları ile yapılan anketlerden elde edilen bulgularda, Türk bankalarının FinTek'leri bir fırsat olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Buradaki en önemli fırsatın, değişen müşteri ihtiyaçlarına ve yeniliklere hızlı bir şekilde uyum sağlama imkânı olduğu belirtilmiştir. Türk FinTek şirketleri ise yenilikçi bakış açıları ve çevik yapıları açısından kendilerini bankalar karşısında üstün görmektedirler. Çalışma kapsamında Türk Bankacılık Sektörüne sunulan strateji önerileri; Satın alma, Kendi FinTek Şirketini Kurma ve Rekaberlik olarak 3'e ayrılmıştır. Türk FinTek Sektörüne ise Rekaberlik ve Rekabet stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the situation of the Turkish Banking Sector and the Turkish FinTech Sector with the A'WOT method and propose strategies. In this direction, SWOT analyses were performed for both sides separately and the hierarchical structure required in A'WOT method was formed. Thus, the strengths and weaknesses of these two actors were identified and the threats and opportunities they created for each other were revealed. According to the findings obtained from the surveys conducted with experts in line with the A'WOT method, it is concluded that Turkish banks see the FinTech as an opportunity. They stated that the most important opportunity here is the ability to quickly adapt to changing customer needs and innovations. On the other hand, they stated that Turkish FinTech companies consider themselves superior to banks in terms of their innovative points of view and agile structures. The strategy proposals presented to the Turkish Banking Sector within the scope of the study is divided into 3 parts: Purchasing, Establishment of Own FinTech Company and Co-Opetition. On the other hand, Competition and Co-opetition strategies were proposed to the Turkish FinTech Sector.