Yerel yönetimlerin yargısal denetimi
- Tez No: 61318
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yerel yönetimler tarihi çok eski olmayan anayasal kurumlardır. Yerel yönetim kuruluşları, organları, organlık sıfatım kazanma ve kaybetmeleri Anayasada düzenlenerek anayasal güvence sağlanmıştır. Yerel yönetim kuruluşları üzerinde uygulanan denetim türleri vesayet denetimi dışında teorik olarak mevcut, ancak uygulamada işlerliği olmayan denetim türleridir. Anayasa ile tanınan güvencenin bir sonucu olarak yapılması gereken denetim yani yargısal denetime ancak istisnai durumlarda ve sınırlı olarak gidilmektedir. Yargısal denetimin sınırlan ve şartlan da yine yasalarla belirlenmiştir. Yargısal yola müracaat açısından ilgili yasalarda demokratik ve ayrıntılı bir düzenlemenin olduğunu söylemek zordur. Müracaat hakkı olanlar belirlenmiştir. Yargıya gidildikten sonra da verilebilecek kararlar yine yasalarla önceden belirlenmiştir. En çok yargı makamlarım meşgul eden olaylar belediyeler ve belediye başkanları ile ilgili sorunlardır. Ancak uygulamaya baktığımızda yargı kararlarının siyasiler üzerinde davranışlarına yön vermeleri açısından faydalı olduğu söylenemez.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local govermernts are constitutional corporations which don't have much old history. Local goverments corporations, organs of their, possession and lost of attribute of organ are arranged by constitution. Theoretically, there are kinds of control, out of guardianship control, enforced to local governments corporations. But in practice, it dosen't have any fonction. The control of juridical which resultant of constitutional guaranty is limited with exceptional situations. The limits and conditions of control of juridical are arranged by law. For application to trial, there is no arrangement democratic and detailed. Who are holders of application right is defined. After application to trial, judgement which will be taken by trial are defined ahead by law too. Events which busies much trial are problems which bear on municipalities and mayors. In practice, judgement is no use for to direct behaviours of politician.