Design of a novel low-loss frequency scanning antenna
Düşük kayıplı yeni bir frekans taramalı anten tasarımı
  1. Tez No: 613225
  2. Yazar: SENA ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SALİH ERGÜL, DR. ERDİNÇ ERÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Anten mühendisliğinde, frekans taramalı diziler, düşük maliyetli elektronik tarama yeteneği sağlamalarıyla bilinmektedir. Fakat bu dizilerle ilgili birçok çalışmada anten kaybına yeterince önem verilmediği görülmektedir. Bu çalışmada, düşük kayıplı yeni bir frekans taramalı anten tasarımı önerilmektedir. Tasarım, bir düzlemde frekans taraması için dalga kılavuzu besleme yapısı, diğer düzlemde ise frekans taraması ekseni boyunca tekrarlanan sekiz elemanlı bir anten dizisinden oluşmaktadır. Metalik dalga kılavuzu yapısının hüzme oluşturma devresi ve şerit hat antenlerin dizi elemanları olarak kullanılması sayesinde, anten kaybı görece az olmaktadır. Sekiz elemanlı her bir şerit dizi, yeni bir bağlaşım yapısı ile beslenmektedir. Bu yapı, kolları dalga kılavuzunun içine daldırılan bir 90 derece şerit hat hibrit yapısıdır ve bağlaşım miktarı yapının dalga kılavuzuna daldırılma derinliği ile belirlenmektedir. Böylelikle frekans tarama eksenindeki genlik dağılımı kontrol edilebilmektedir. Çalışmada, tüm yönleriyle tasarım prosedürü ve takip edilen metodoloji, ve bunlara ek olarak tasarım esnasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözülmesi için sunulan metotlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In antenna engineering, frequency scanning arrays are well-known with their ability to provide low-cost electronic scanning capability. However, in many studies on these arrays, the loss of the structure is overlooked. In this study, a novel low-loss frequency scanning antenna structure is proposed. The design is a composition of a feeding waveguide utilized for frequency scanning in one plane and an array of eight elements in the other plane, which is repeated along the frequency scanning axis. The loss of the antenna is relatively low thanks to using a metallic waveguide as a beamformer and a stripline antenna as the array element. Each stripline eight-element array is fed via a novel coupling structure, which is a stripline 90-degree hybrid coupler whose input arms are inserted into the waveguide. The coupling amplitude of the structure is controlled by the insertion depth of the 90-degree hybrid couplers, which are exploited for controlling the amplitude distribution along the frequency scanning axis. The study focuses on all aspects of the design procedure and the followed methodology, as well as difficulties came across throughout the design and the methods to cope with them.