A study of using a persuasive game as a tool to raise awareness about trolling behavior
Bir ikna-edici oyunu trolleme davranışı hakkındaki farkındalığı artırmak için kullanma çalışması
- Tez No: 613301
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İkna-edici oyunlar, kitleleri etkileme potansiyeli olan güçlü araçlardır. Literatür, çeşitli konularda ikna-edici oyunlar oynandıktan sonra farkındalıkta artış ve bilgi, tutum ve davranışta değişiklik gözlemlendiğini ortaya koymaktadır. Çok yaygın olmasına rağmen“trolleme”, literatürde karmaşık bir olgu olarak yerini korumaktadır. Bunun sebebi bu konuda yeterince çalışma yapılmamış olması ve araştırmacıların tanım konusunda fikir birliği sağlayamamasıdır. Ancak, çevrimiçi alanlarda sıklıkla rahatsızlık vermeye ve kandırmaya yönelik davranışlarla ilişkilendirilir. Bu çalışma için, trolleme davranışı hakkında farkındalık artırmayı hedefleyen bir ikna-edici oyun tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Tanımlayıcı araştırma tasarımını uygulayarak yapılan bu çalışma (1) ikna-edici oyunun trolleme davranışı hakkındaki farkındalığı artırmada araç olarak kullanımını gözlemlemekte, (2) çevrimiçi oyunlarda trolleme olarak kabul edilen, rahatsızlık verici davranışları araştırmakta ve (3) önceki trolleme deneyimlerini tanımlamaktadır. Veri toplama işlemi çevrimiçi anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir (N = 129). Oyunu oynamanın katılımcıların trolleme algısını az miktarda etkilediği gözlemlenmiştir: trolleme, oyun oynandıktan sonra daha negatif bir olgu olarak algılanmaktadır. En yaygın biçimde trolleme olarak sınıflandırılan davranışların hakaret etme,“trash-talking”,“feeding”ve“griefing”olduğu ortaya konmuştur. Bunun yanısıra, çevrimiçi oyun oynayanların yarıya yakını, çoğunlukla“griefing”veya“trash-talking”olmak üzere trolleme eylemini gerçekleştirmiştir. Bu çalışma, ikna-edici oyunlar ve trolleme literatürüne trollemenin nasıl algılandığı ve bu algının bir ikna-edici oyundan nasıl etkilendiği bulgularını sunarak katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Persuasive games are powerful instruments that have the potential to influence audiences. Previous work reveals that there is a rise in awareness and change in knowledge, attitude and behavior after playing persuasive games on various topics. Although being very common, 'trolling' remains a complex phenomenon in literature. This is due to it being insufficiently researched and having a lack of consensus about the definition among researchers. However, it is often associated with disruptive and deceptive behaviors in online spaces. A persuasive game that was aimed to raise awareness about trolling behavior was designed and developed for this study. By applying descriptive research design, this study (1) observes the usage of a persuasive game as a tool to raise 'awareness' about trolling behavior, (2) explores the disruptive behaviors that are considered as trolling in the context of online gaming, (3) describes previous trolling experiences. The data was collected using an online questionnaire (N = 129). Playing the game was observed to have slight influences in the participants' perception of trolling: it was perceived to be a more negative phenomenon after playing the game. It was found that insulting, trash-talking, feeding and griefing are the behaviors that are most commonly classified as trolling. Moreover, approximately half of the people who play multi-player online games had engaged in a trolling activity, most commonly being griefing or trash-talking. This study aims to contribute to the persuasive games and trolling literature by presenting findings about how trolling is perceived and how this perception was influenced by a persuasive game.