Kalp yetmezliğinde aritmi sıklığı ile tenaskin-c ve nt-probnp arasındaki ilişki
The association between tenascin-c and nt-probnp levels and arrhythmia prevalence in heart failure
  1. Tez No: 613306
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANADAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Tenaskin-C (TN-C) ve B tipi natriüretik peptidin aminoterminal fragmanı (NT-proBNP), kalp yetmezliği (KY) prognozunda önemli belirleyicilerdir. KY'de NT-proBNP, büyük oranda ventrikül içi basınç ve gerilim artışına cevap olarak ventrikülden salgılanmaktadır. Kardiyak patolojilerde TN-C, uzamış makrofaj infiltrasyonu ve inflamatuvar odaklar ile ilişkilidir. KY hastalarında aritmi sık görülmekte ve prognozu kötüleştirmektedir. Bu çalışmada, KY hastalarında TN-C ve NT-proBNP düzeyleri ile aritmi sıklığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza EF < %45 olan 107 KY hastası alındı. Yirmi dört saatlik Holter incelemesi yapıldı. Holter analizinde Lown sınıf 4a ve 4b aritmisi gözlenen hastalar malign (n=29), Lown sınıf 0-3b aritmisi gözlenen hastalar ise benign aritmi grubu (n=78) olarak ikiye ayrıldı. Ayrıca Holter kayıtlarında paroksismal atriyal fibrilasyon (PAF) varlığı incelendi. Hastalar PAF olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar TN-C ve NT-proBNP düzeyleri açısından karşılaştırıldı. NT-proBNP ve TN-C düzeyleri ile ventriküler erken vuru (VEV), supraventriküler erken vuru (SVEV) sıklığı ve kalp hızı değişkenliği (KHD) parametreleri arasındaki ilişki de incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Tenascin-C (TN-C) and the amino terminal fragment of B-type natriuretic peptide (NT-proBNP) are important determinants for prognosis in patients with heart failure (HF). In HF, NT-proBNP is secreted from the ventricles largely in response to the increase in ventricular pressure and stretch. In cardiac pathologies, TN-C is associated with prolonged macrophage infiltration and inflammatory foci. In this study, we aimed to investigate the relationship between arrhythmia prevalence and TN-C and NT-proBNP levels in patients with HF. Materials and methods: In our study, 107 HF patients with EF< 45% were enrolled. In the Holter analysis, the patients were classified into malignant arrhythmia group (n = 29) that observed Lown class 4a and 4b and benign arrhythmia group (n = 78) that observed Lown class 0-3b arrhythmia. Holter recordings were also analyzed in terms of paroxysmal atrial fibrillation (PAF). Patients were also categorized into two groups according presence of PAF. The groups were compared in terms of TN-C and NT-proBNP levels. The relationships between the levels of NT-proBNP and TN-C, and ventricular premature complexes (VPCs), supraventricular premature complexes (SVPCs) and heart rate variability (HRV) were also examined.