Yaş şeker pancarı posasının buğday kepeği ile birlikte silolanma olanakları ile silaj kalitesi ve sindirilebilirliğinin belirlenmesi
The possibilities of ensiling of wet sugar beet pulp with wheat bran and the determination of silage quality and digestibility
- Tez No: 613377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Levendoğlu T, Yaş Şeker Pancarı Posasının Buğday Kepeği ile Birlikte Silolanma Olanakları ile Silaj Kalitesi ve Sindirilebilirliğin Belirlenmesi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Van, 2006.Bu çalışma, yaş şeker pancarı posasına değişik oranlarda kepek ilave ederek (%25,%30 ve %35'lik KM içeren üç grup Y.Ş.P.P-Kepek karışımı silaj oluşturarak, bu silajların mısır silajıyla da karşılaştırmalı olarak silaj kalitesi ve sindirilebilirliğin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Klasik sindirim denemesi ve in vitro sindirim denemesi olarak iki deneme halinde yürütülmüştür. Denemede, %25, %30 ve %35 KM içeren Y:Ş:Ş:P-Kepek karışımı olan üç grup silaj ve ayrıca bir grup da mısır silajı hazırlanmıştır. Hazırlanan bu silajlar 5 tokluda her gruptan yemin tüm hayvanlar tarafından tüketebilmesini sağlayacak şekilde dizayn edilip, klasik sindirim denemesi kullanılarak hayvanlara yedirilmiştir. Buna göre; Silajlara ait KM değerleri MS, %25, %30 ve %35'lik yem numunelerine göre sırasıyla %25.39, %21.53, %31.03 , %35.58.
Özet (Çeviri)
Levendoğlu T, The possibilities of ensiling of wet sugar beet pulp with wheat bran and the determination of silage quality and digestibility. Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences Master Thesis in Department of Animal Nutrition and Nutritional Diseases, Van, 2006. The aim of this study was to compare silage quality and digestibility of corn silage with wet sugar beet pulp- wheat bran silage prepared by addition of wheat bran at different levels in to wet sugar beet pulp to obtain 25,30 and 35 % DM. This study was consisted of two trials, namely, in vivo and in vitro digestibility trials. Three wet sugar beet pulp- wheat bran silages containing 25, 30 and 35 %DM and corn silage were prepared. These silages were fed 5 lambs with in metabolism trial. Silage DM contents were 25.39, 21.53, 31.03 and 35.08 for corn silages WSBP silages containing 25,30 and 35 %DM respectively.