Madde bağımlısı olan bireylerin çocukluk çağı travmaları ve sosyal iyi olma düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of childhood traumas and social well being levels for drug addicts
  1. Tez No: 613408
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZBESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada madde bağımlısı olan bireylerin sosyal iyi olma düzeyleri ve çocukluk çağlarında yaşadıkları travmatik durumların bazı sosyo-demografik özellikleri dikkate alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Bilecik İlinde bulunan ve madde bağımlısı olan 110 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın Kapsamında örneklem grubuna Kişisel Bilgi Formu, Sosyal İyi Olma Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği kullanılmıştır. Kişisel bilgi formundan elde edilen demografik değişkenler ile ölçme araçlardan elde edilen puanlar arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığını belirlemek için non-parametrik verilerde 'Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi'; parametrik verilerde ise 'T testi ve One Way Anova' uygulanmıştır. Ayrıca ölçme araçlarının ve alt boyutlarının birbirleri arasındaki ilişkisinin ne yönde olduğunu tespit etmek için Pearson Moment korelasyon katsayısına bakılmıştır. Araştırma sürecinde araştırmacı verilerin anlamlılık değerlerinin sınanmasında p< .05 seviyesini baz almış olup araştırmacı tarafından elde edilen veriler kodlanarak SPSS 16.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar neticesinde çalışma kapsamında yer alan örneklem grubunun sosyal iyi olma düzeyleri ile kişisel bilgi formunda yer alan değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bunun dışında örneklem grubunun çocukluk çağı travmaları toplam puanı ile grubun eğitim düzeyi ve anne baba birlikteliklerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca Sosyal İyi Olma Ölçeğinin Çocukluk Çağı travma ölçeğinin toplam puanı ve alt boyutları arasında cinsel istismar alt boyutu hariç negatif bir ilişki vardır. Cinsel İstismar boyutu ile çok düşük düzeyde pozitif ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the social well-being levels and childhood traumatic conditions of drug addicts in terms of social service perspective by considering some socio-demographic characteristics. The sample consists of 110 drug addicts living in Bilecik. As the scope of the study, Personal Information Form, Social Well Being Scale and Childhood Trauma Scale were used. In order to determine whether there is any significant difference between the demographic variables obtained from the personal information form and the scores obtained from the measurement tools,“Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test”and“T test and One Way Anova”were used in non-parametric and parametric data, respectively. In addition, Pearson's Moment Correlation Coefficient was examined to determine the aspect of relationship between measurement tools and their sub-scales.