Tiroid papiller karsinomda multisentrisitesinin klinik önemi
- Tez No: 613581
- Danışmanlar: UZMAN HALUK ULUCANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Tiroid papiller karsinomda multisentrisitenin klinik önemi ve prognoza etkisini belirlemek amacıyla çalışma gerçekleştirildi. Gereç ve yöntem: Ankara Onkoloji Hastanesinde 2000-2007 yılları arasında cerrahi uygulanan ve patolojisi tiroid papiller karsinom olarak raporlanan 250 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hasta verileri değerlendirilmesinde SPSS programının 13,0 versiyonu kullanıldı. P değeri ≤ 0.05 anlamlı kabul edildi. Sonuçlar: Ortalama 102,5 ay takip edilen tiroid papiller karsinom tanısı almış 250 hastada multisentrisite %43,2 oranında tespit edildi. Hastaların demografik (yaş-cinsiyet) özellikleri ile multisentrisite arasında istatistiksel ilişki saptanamadı. Patoloji raporu tiroid papiller karsinomun foliküler varyantı tespit edilen 56 hastanın %57,1'inde (32 hasta) multisentrisite saptandı. Diğer alt gruplarına göre folliküler varyantın multisentrisitenin oransal olarak daha fazla izlenmesine karşın istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı(p:0.06).
Özet (Çeviri)
Aim: This study is conducted to identfy clinical significance of multicentricity and its effects on thyroid papillary carcinoma. Materials and Methods: Hospital records of 250 patients who were operated and diagnosed as thyroid papillary carcinoma according to pathology report between 2000-2007 in Ankara Oncology Hospital were analyzed retrospectively. 13.0 version of SPSS programme was used and p≤ 0.05 was excepted as signıficant. Results: Among the 250 paitents who were diagnosed with thyroid papillary carcinoma and followed 102.5 mounts in average, multicentricity was identified in the 43.2% of the patients. Statistical correlation of multicentricity with demographic characteristics of patients (age-gender) could not be founded. Multicentricity was detected in 57.1% (32 patients) of the 56 patients who had follicular variant of thyroid papillary carcinoma which was detected in their pathology report. In comparison with other subgroups, multicentricity was seen in a higher statistical rate in follicular variant. However, a statistically significant relation between them could not be founded (p:0.06).