Epiretinal membranlar ve cerrahi tedavi sonuçlarımız
Epiretinal membranes and our surgical outcome
  1. Tez No: 613613
  2. Yazar: BURAK ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAPRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Epiretinal membranlar hastalarımızda cerrahi tedavinin etkinliğininin ve başarıya etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi. GEREÇ ve YÖNTEM: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Retina ( Göz 2 ) servisinde Kasım 2001 ve Ekim 2005 tarihleri arasında epiretinal membran soyulması amacıyla opere olan 20 kadın, 20 erkek toplam 40 hastanın 41 gözü bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar optik koherans tomografisi, biyomikroskopik fundus muayenesi, düzeltilmiş görme keskinliğinin Snellen eşeli ile tespiti ile değerlendirildi. Peroperatif 7 olgudan membran biopsisi alındı, 3 olguda doku histopatolojik olarak değerlendirilebildi. Hastaların 12'sinde 25 gauge transkonjunktival sütürsüz vitrektomi tekniği parsiyel olarak kullanıldı. Düzeltilmiş görme keskinliğinde artış fonksiyonel başarı, membran rekürrensinin olmaması anatomik başarı olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizde tekli bağıntı analizi ( Pearson korelasyon testi ) ve çift örneklem t testi ( Paired sample t test ) kullanıldı, p değerinin < 0,05 olması anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları 63.56 ± 14.96 iken, ortalama takip süremiz ortalama 10.69 ± 6.88 ay idi. Olgularımızın (41 göz) preoperatif ortalama görme keskinliği 0,28 ± 0,149 sıra iken, son muayene bulgularına göre ortalama 0,35 ± 0,24 sıraya yükselmişti ve anlamlı bulundu (p:0,028). Tüm olguların 18'inde (% 43.9 ) yaklaşık 2 sıra vizyon artışı tespit edildi. Hasta serimizde 17 olguda ( % 54.8 ) vitrektomiye sekonder nükleer katarakt gelişimi görüldü ve en sık görülen postoperatif komplikasyondu. Ortalama 11,6. ayda fakoemülsifikasyonla katarakt cerrahisi uygulandı. Katarakt cerrahisi uygulanan grupta en anlamlı vizyon artışı saptandı ( p:0,001). Internal limitan membran soyulması uygulanan olgularda rekürrens görülmedi ( % 0) ve ILM'ye dokunlumayan olgularda görülen rekürrens oranı ( % 37,5 ) ile fark anlamlı bulundu ( p:0,009 ). Parsiyel 25 gauge ve klasik 20 gauge vitrektomi olguları arasında anlamlı bir fark bulunamadı. SONUÇ: Internal limitan membran soyulması rekürrensleri etkin biçimde azaltmaktadır. Katarakt gelişimi en sık rastlanan ve başarıyı en çok etkileyen komplikasyon olmuştur. Parsiyel 20 gauge kullanımı sonuç vizyon artışını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the factors effecting the outcome of epiretinal membrane surgery Material/Method: 41 eyes of 40 patients (20 female,20 male) who underwent pars plana vitrectomy (PPV) and epiretinal membrane (ERM) peeling with/without internal limiting membrane (ILM) peeling between November 2001 and October 2005 in Beyoğlu Eye Research & Education Hospital with a minimum follow-up of 6 months were enrolled into this retrospective study. Patients' best corrected visual acuity (Snellen), biomicroscopic, funduscopic and optical coherence tomography (OCT) findings at preoperative, month 1,3,6 and final visit were recorded. Surgical technique (partial 25 gauge vs 20 gauge) , ILM peeling, intraoperative dyes or etiology of ERMs were evaluated as separate factors for surgical outcome. Intraoperative, peroperative and postoperative complications were evaluated. Additionally, 3 ERMs were evaluated histologically with hemotoxilen eosine staining for cellular composition. SPSS 11.0 was used for statistical analyse and p value < 0.05 was defined as significant. Results: Mean age of the study group was 63.56 ± 14.96. Mean BCVA increased from 0,28 ± 0,149 to 0,35 ± 0,24 Snellen lines (p:0,028) at 6th month visit. 18 of 41 eyes (43.9 %) gained ≥ 2 Snellen lines at the final visit. In 17 cases (54.8% ) of phakic eyes, cataract progression was detected. ERM recurrence was significantly higher in ILM-intact group ( 37 % vs 0%) than the ILM-peeled group( p:0,009 ). There was no anatomical or functional outcome difference between partial 25 gauge and 20 gauge PPV techniques. Conclusion: ILM peeling is significantly effective on reducing ERM recurrences. Postoperatively, cataract progression is the main visual gain limiting factor in the follow-up. Partial 23 gauge surgery did not effect the outcomes.