Kadın futbolcularda baskın bacağın yön değiştirme performansına etkisi
The effect of dominant leg on the cahange of direction performance in women soccer players
  1. Tez No: 613639
  2. Yazar: AYŞENUR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Futbolcular kuvvet gerektiren dinamik hareketlerde genellikle baskın bacaklarını kullanırlar. Bu zamanla bacaklar arasında bir kuvvet asimetrisi oluşmasına sebep olabilir. Bu çalışmanın amacı, kadın futbolcularda baskın bacağın yön değiştirme performansı üzerine olan etkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada 20 kadın futbolcuya (Ortalama ± Standart Sapma, yaş: 17 ± 1.56 yıl, beden ağırlığı: 55.7 ± 4.94 kg, boy: 1.61 ± 0.05 cm) yön değiştirme performanslarını ortaya koymak için farklı yönlerde yön değişim testi, kuvvet değerleri için izometrik kuvvet testi ve bacaklar arasındaki asimetriyi belirlemek için de asimetrik derinlik sıçraması testi uygulanmıştır. Yön değiştirme testinde ilk beş metresi düz olan on metrelik bir parkurda 45-90-135 ve 180 derecelik açılarda 0-5 metre, 5-10 metre ve 0-10 metre süreleri ölçülmüştür. Baskın ve baskın olmayan bacak arasında fark olup olmadığını belirlemek için bağımlı gruplarda t-testi, yön değiştirme performansları ile sıçrama ve kuvvet değerleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için de ilişki testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soccer players often use their dominant legs in dynamic movements that require force. This may cause a force asymmetry between the legs over time. The aim of this study was to determine the effects of dominant leg on the performance of direction change in female football players. In this study, 20 female soccer players (mean ± standard deviation, age: 16.6 ± 1.56 years, body weight: 55.7 ± 4.94 kg, height: 161 ± 0.05 cm) were subjected to change of direction test, isometric strength test for strength values, and asymmetric depth jump test to determine asymmetry between legs. In the change of direction test, 0-5 meters, 5-10 meters and 0-10 meters were taken at 45-90-135 and 180 degree angles on a ten-meter course with the first five meters straight. In order to determine whether there was a difference between dominant and non-dominant legs, Paired sample T-tes was used, and correlation test was used to determine whether there was a relationship between change of direction performances with jump and force values.