Gazâlî'nin İcmâ' anlayışı
The Ijma opinion of Ghazali
- Tez No: 613713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tezde, Gazâlî'nin İcmâ' Anlayışı, el-Menhûl ve el-Mustesfâ isimli eserleri bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır. İcmâ' konusunda Gazâlî'nin görüşleri diğer İslâm hukukçuları ile mukayese edilerek, etkilendiği ve etkilediği isimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Gazâlî'nin Şâfiî mezhebine mensup olmakla birlikte mezhep taassubu içerisinde olmadığına dikkat çekilmiştir. Tez, Giriş, İki Bölüm, Sonuç ve Bibliyografyadan oluşmaktadır.Giriş kısmında Tezin İçerik ve Yöntemi ile Gazâlî'nin Hayatı ve Eserlerine yer verilmiştir. Tezin Birinci Bölümünde, İcmâ'ın Mahiyeti, İmkânı ve Delil Oluşu konusunda görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin İkinci Bölümünde, İcmâ'ın Şartları, Çeşitleri ve Hukuki Sonuçları konusunda meseleyi ele alışı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis, examines The Ijma Opinion of Ghazali in the context of his book entitled el-Menhûl and el-Mustesfâ. The views of Ghazali on ijma were compared with other Islamic jurists and the names that were influenced and influenced were tried to be determined. It is also pointed out that although Ghazali is member of Shafiî sect, he is not in the secterian commitment. The thesis consist of an introduction, two sections, a conclusion and bibliography. In the introduction part includes the content and method of thesis and life and Works of Ghazali. In the first part of the thesis, the definition of ijma's, its possibilities and opinions about the existence of evidence are tried to be determined. In the second part of the thesis, the subject of ijma's, conditions, types and legal consequences are discussed.