9. sınıf öğrencilerinin açıortay konusunda matematiksel düşünme süreçlerinin incelenmesi
The investigation of mathematical thinking processes of bisector of 9th grade students
  1. Tez No: 613721
  2. Yazar: NURŞEN TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ MERT UYANGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapılan çalışmanın amacı dokuzuncu sınıf öğrencilerinin açıortay konusunda matematiksel düşünme süreçleri incelenmektir. Çalışmada matematiksel düşünme; özelleştirme, genelleme, varsayımda bulunma ve doğrulama ve ikna etme bileşenleri açısından incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın deseni ise nitel araştırma desenleri içerisinde yer alan durum çalışması olarak belirlenmiştir. Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin matematiksel düşünme süreçleri incelenirken; görüşme ve doküman analizi gibi nitel bilgi toplama yöntemlerinin kullanılmıştır. Çalışmaya 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Ağrı ilinin ilçelerinin birinde bulunan bir ortaöğretim kurumunda öğrenim görmekte olan yirmi beş tane dokuzuncu sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmanın katılımcıları amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmada bu ölçüt sınıf düzeyi olarak ele alınmış ve dokuzuncu sınıflarda çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin özelleştirme aşamasındaki soruları kolaylıkla yapabildikleri görülmüştür. Sadece öğrenciler pergel ve cetvel kullanımı gerektiren soruda zorlanmıştır. Genelleme aşamasındaki sorularda da öğrenciler zorlanmamıştır. Öğrenciler buldukları genellemeleri sözel olarak açıklamıştır. Varsayımda bulunma aşamasında öğrencilerin başarılı olmuştur. Ancak doğrulama ve ikna etme aşamasında öğrenciler ortaya attıkları varsayımları kanıtlayamamıştır. Üç öğrenciyle yapılan görüşme sonucunda öğrenciler birbiriyle etkileşime girerek düşüncelerini açıkça ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mathematical thinking process of ninth grade students on bisector. In this study, mathematical thinking is examined in terms of specializing, generalizing, conjecturing and justifying and convincing. Qualitative research approach was adopted in the study. The research design was determined as a case study in qualitative research designs. Mathematical thinking processes of ninth grade students were examined; qualitative information gathering methods such as interview and document analysis were used. Twenty five ninth grade students attending a secondary education institution in one of the districts of Ağrı province participated in the study during the 2018-2019 academic year. Participants of the study were determined with criterion sampling method which is one of the purposive sampling methods. In this study, this criterion was considered as grade level and the study was conducted in the ninth grade. As a result of the study, it was seen that the students could easily make the questions in the specialization stage. Only students were forced to question the use of compasses and rulers. The students were not forced to generalize questions. Students were successful in making conjecturing. However, the students could not justifying and convincing their conjecturing during verification and persuasion. As a result of the interview with the three students, the students expressed their thoughts by interacting with each other.