9. sınıf öğrencilerinin fizik derslerinde öğrendikleri fizik kavramlarını günlük yaşamla ilişkilendirme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of 9th grade students 'level of association of physics concepts that they learned in physics courses with daily life
  1. Tez No: 214539
  2. Yazar: DURMUŞ BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KANDİL İNGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada; ?9. sınıf öğrencilerinin Fizik derslerinde öğrendikleri kavramları günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyleri nedir??sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçla bir başarı testi hazırlanmıştır. Testin geçerliği ve güvenirliği hesaplanarak, madde analizleri yapılmıştır. Hazırlanan başarı testi, farklı türdeki üç okulda 9. sınıf öğrenimini tamamlamış toplam 336 öğrenciye uygulanmış ve yapılan analizlerde derslerde öğrenilen fizik kavramlarının, orta düzeyde günlük hayata aktarıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, our answer to the following question was investigated ?What is the association level of 9th grade students between concepts learned during the physics courses and daily life situations?? To do this, an achievement test was prepared. Item analyses was conducted, realibility and validity of the achivement test was tested. The achievement test was administered to 336 students in 9th grade in 3 different kinds of schools, It was found that association level of 9th grade students is intermediate.