Aromatik tiyadiazol içeren taç eterlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of crown ethers containing aromatic thiadiazole
  1. Tez No: 613778
  2. Yazar: MUSA CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAKİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma kapsamında Yeşil Kimya ugulamalarının en önemlilerinden olan Mikrodalga sentez yöntemi kullanılarak; halka içerisinde amino ve tiyo gruplarını içeren tiyo-aza tiyadiazol taç eterlerin sentezleri gerçekleştirilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen ve karakterize edilen aromatik tiyadiazol içeren taç eterler ile bazı metal iyonları arasındaki kompleksleşme çalışmaları kondüktometrik yöntem ile belirlenmiştir. Tiyo-aza tiyadiazol taç eterlerin sentezleri, 2-amino-5-merkapto-1,3,4-tiyadiazol ile etilen glikol diklorür, dietilen glikol diklorür, trietilen glikol diklorür ve tetraetilen glikol diklorür bileşiklerinin sezyum karbonat bazı varlığında azot atmosferinde SN2 mekanizması ile halka kapama reaksiyonu sonucunda sentezlenmiştir. Elde edilen taç eterler saflaştırıldıktan sonra yapısal karakterizasyonu FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve MS yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Sentezi gerçekleştirilen ve karakterize edilen aromatik tiyadiazol içeren taç eterler (M1, M2, M3, M4) metal tuzları (NaCl, KCl, MgCl2, CaCl2, ZnCl2, FeSO4, AgNO3, CoCl2) arasındaki moleküler etkileşmeler Job's Plot yönteminin kondüktometriye uyarlanmasıyla 25oC'de %50 asetonitril/su ikili sitemi içerisinde belirlendi. Kompleksleşme özelliklerinin belirlenmesi amacıyla iletkenlik davranışları ölçüldü. İletkenlik parametreleri gözlenen iletkenlik(K), molar iletkenlik (Λ) ve serbest katyonların kesri (α) kullanılarak ligand-katyon kompleksinin Kompleksleşme oranı, Kompleksleşme sabiti (Ke ) ve Serbest Gibbs Enerjisi (∆Gθ ) hesaplandı., Sentezlenen bileşikler sırasıyla; M1, M2, M3, M4 bileşikleridir. Bu bileşiklerin kondüktometri yöntemiyle kompleksleşme oranları belirlenmiştir. M1 taç eteri ile Ca2+ tuzunun, M2 taç eteri ile Co2+ tuzunun, M3 taç eteri ile Fe2+ tuzunun, M4 taç eteri ile Ca2+ tuzunun en çok kompleksleşme yaptığı tespit edilmiştir ANAHTAR KELİMELER: Mikrodalga sentez, tiyadiazo taç eter, kondüktometri, job's plot yöntemi, kompleks oluşum sabiti / asetonitril-su ikili karışımı.
Özet (Çeviri)
In this study, using the method of microwave synthesis which is one of the most important of Green Chemistry applications; synthesis of thio-azathiadiazole crown ethers containing amino and thio groups in the ring was carried out. The synthesized and characterized crown ethers containing the aromatic thiadiazole ring were determined the complexation studies between crown ether and metal ion by conductometric method. Synthesis of thio-aza thiadiazole crown ethers, 2-amino-5-mercapto-1,3,4-thiadiazole with diethylene glycol dichloride, triethylene glycol dichloride and tetraethylene glycol dichloride ring in the presence of cesium carbonate in the presence of nitrogen ring with SN2 mechanism as a result of the closing reaction. After the obtained crown ethers were purified, their structural characterization was illuminated using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and MS methods. Molecular interactions were determined between metal salts (NaCl, KCl, MgCl2, CaCl2, ZnCl2, FeSO4, AgNO3, CoCl2) and synthesized and characterized crown ethers containing aromatic thiadiazole (M1, M2, M3, M4) at 25oC by adaptation of Job's Plot method to conductometry in % 50 acetonitrile / water the binary system. Conductivity behaviors were measured in order to determine the complexity characteristics. The complexity rate, complexation constant (Ke) and Free Gibbs Energy (ΔGθ) of the ligand-cation complex were calculated using the conductivity parameters (K, Λ and α). The synthesized compounds are respectively; M1, M2, M3, M4 compounds. These compounds were completely original and the complexity ratios were determined by the method of conductimetry. It was found that Ca2+ salt with M1 crown ether, Co2+ salt with M2 crown ether, Fe2+ salt with M3 crown ether, Ca2+ salt with M4 crown ether had the most complexation. KEYWORDS: Microwave synthesis, thiadiazo crown ether, conductometry, job's plot method, complex formation constant, acetonitrile-water binary mixtures.