Türkiye orman ürünleri sanayi işletmelerinde uygulanan kalite güvence sistemleri operasyonel ölçüm değişkenlerinin tespiti
Operational measuring variables of quality assurance system which is carrying out by the firms in the Turkish forest product industry
- Tez No: 61381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
02. Özet Bu çalışmanın amacı Türkiye Orman Ürünleri Sanayinde faaliyette bulunan firmalarca uygulanan Kalite Güvence Sistemlerinin Operasyonel Ölçüm Değişkenlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu sebeple söz konusu bilgilere ulaşabilmek için gerekli verilerin elde edilebilmesi amacıyla bir bilgi toplama formu (anket) geliştirilmiştir. Türkiye Odalar ve Bor salar Birliğine kayıtlı, elliden fazla çalışanı olan 198 firmadan sağlanan ve cevaplan çalışma nın amacına uygun olan 29 adet anket sonucu incelenmiştir. Birinci bölümde araştırmanın anlam bütünlüğünün sağlanmasına yardımcı olacağı kanı- sıyla Türkiye Orman Varlığı ve Orman Ürünleri Sanayiinin karakteristik özellikleri ifade edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde kalite, kalite güvence sistemi, toplam kalite yönetimi kavramları ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler tanımlanmaya çalışılmıştır. Daha sonraki kısımda anket formlarının hazırlanması; nedensellik ilkesine dayanılarak ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Kalite Kontrol Organizasyonu, statüsü, yapısı ve faaliyetleri dış çevresel faktörlerle uyuşum ve etkinliği tartışılmıştır. Beşinci bölümde, incelemeye değer görülen 29 anket, sayısal değerlere dönüştürül dükten sonra Access for Windows 95 veritabanı ve Excel hesap programıyla sıklıklar, açı sından incelenmiş ve Türkiye Orman Ürünleri Sanayiinde işletmelerin İstatistiksel Yöntem lere ve Kalite Maliyetlerine; kısaca Kalite Güvence Sistemlerine yaklaşımları konusunda karşılaştırma ve yorumlar yapılmıştır. Cevapların doğruluğunun ve işletme politikasını yansıtma oranını en çoklamak için anketi cevaplayan kişilerin, işletmelerin kalite politikalarını belirleyen kişiler olmasına gayret gösterilmiştir. Elde edilen değerlerin yorumlanması ve literatür araştırması ile karşılaştırılma sı ile Türkiye'deki mevcut durum hakkında kısıtlı da olsa yorum yapma olanağı doğmuştur. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study is investigation and interpretation of operational measuring vari ables of quality assurance system which is carrying out by the firms in the Turkish Forest Product Industry. That is why, it has been constituted“an information collecting form (questionnaire) ”the aforementioned information; and has been investigated 29 inquetion- naire results. This questionnaire has results has been obtained from the 198 firms which has more than 50 employees, and enrolled " The Turkish Associations and Stock Exchange Union' In the first section, it has been explained special characteristics of The Turkish forest existence and forest product industry; to ensure the meaning wholeness of the study. In the second section, it has been described the concepts of quality management and the relations among this concepts. In the next section it has been revealed the preparation of the inquiry forms in the frame of the principal of casualty, and discussed harmony and effectiveness of this harmony external environmental factors with quality control organisation statue, structure and ac tivities. In the result section, this 29 inquiries which has been transformed into numerical val ues examined with Access and Excel in the frame of such subjects; frequencies, and it has been comparisons and interpretations on the subject of firm approaches to statistic methods and Quality Assurance System in the Turkish Forest Products Industry. Persons Who answered the inquiry are the persons who can determine the Quality Politics in firms. So that, it has been ensured the reflection rate of the management policy. By means of the maximisation and comparison; it has been appeared the opportunity of interpretation about existence position in Turkey. VIII