Achillea wilhelmsii (C.Koch) bitki ekstraktının, nöroblastom hücre hattının profilerasyon ve apopitoz üzerine etkisi
Effect of achillea wilhelmsii (C.Koch) plant on the proliferation and invasion of neuroblastoma cell line
  1. Tez No: 613829
  2. Yazar: BÜŞRA TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Laboratuvar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Achillea wilhelmsii'sinin (C.Koch) fenolik bileşenlerinin antioksidan, anti-inflamatuar, anti-alerjik, anti-mikrobiyal ve anti-kanser etkiye sahip olduğunu bilinmektedir. Türkiye'de ve dünyada geleneksel tedavide kullanılan Achillea wilhelmsii'sinin nöroblastom kanser türü üzerinde etkisini gösteren herhangi bilimsel bir çalışmaya rastlanmamıştır. Nöroblastom çocuklarda en çok karşılaşılan solid bir tümördür (London WB, 2005). Nöroblastomun görülme sıklığı ülkeler arası bir farklılık göstermemekle birlikte , yüksek riskli hastalık Afrika kökenli çocuklarda daha sık görülmektedir (Henderson TO, 2011), (Latorre V, 2012). Nöroblastom da 35 yıllık dönemde 5 yıllık sağ kalım oranı, 1 yaş altı hastalarda %86'dan %95'e, 1 yaş - 14 yaş arası hastalarda ise %34'ten %68'e yükselmiştir (Smith MA, 2014). Tez projemizin hipotezi; Achillea wilhelmsii'sinin metanol, %50 metanol/su ve kaynatma ekstraktları nöroblastom kanser hücresi üzerinde anti-proliferatif ve apopitoz etkiye sahip olduğunu düşünmekteyiz. Achillea wilhelmsii'sinin, SK-N-AS insan kanser hücre hatları üzerindeki proliferatif, apopitoz özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda; Yozgat bölgesinden toplanan Achillea wilhelmsii ayrı ayrı metanol, %50 metanol/su ve kaynatma ekstraksiyonları liyofilizasyon ile elde edilmiştir. Hücre kültüründe ekstraksiyonlarının SK-N-AS nöroblastom kanser hücre hattının MTT yöntemi ile IC50 değeri belirlenmiştir. Achillea wilhemsii'nin tüm ekstraksiyonlarının SK-N-AS nöroblastom kanser hücre hattının apopitotik ve proliferatik etkileri sırasıyla MUSE cihazında AnnexinV ve Ki-67 kiti ile incelenmiştir. Çalışmamızda A.wilhelmsii ekstraktlarının SK-N-AS nöroblastom kanser hücre hattının apopitozu artırıcı etkisi ortaya konmuştur. SK-N-AS hücre hattının proliferasyon ve apopitoz üzerinde ki metanol,metanol-su, çay ekstraktlarının hesaplanmıştır. En iyi IC50 değeri çay ekstraktının 150 µg/ml olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wilhelmsii of Achillea (C.Koch) phenolic components are known to have antioxidant, anti-inflammatory, anti-allergic, anti-microbial and anti-cancer effects. There have been no scientific studies showing the effect of Achillea wilhelmsii on neuroblastoma, which is used in traditional treatment in Turkey and in the World. Neuroblastoma is a solid tumor most commonly encountered in children. Although the incidence of neuroblastoma does not differ between countries, high-risk diseases are more common in children of African descent. Neuroblastoma also increased the 5 year survival rate during the 35 year period, from 86% to 95% in patients under age 1 and from 34% to 68% in patients aged 1 to 14. The hypothesis of our study is that methanol, 50% methanol/water and boiling extracts of Achillea wilhelmsii have an anti-proliferative and apopitosis effect on neuroblastoma cancer cell. The aim of our project is to study the proliferative, apoptosis features of Achillea wilhelmsii on SK-N-AS human cancer cell lines. In this context, Achillea wilhelmsii collected from Yozgat region was obtained separately from methanol, 50% methanol/water and boiling extractions by lyophilization technique. The IC50 value of the SK-N-AS neuroblastoma cancer cell line of extractions of the cell culture was determined by the MTT method. The apoptotic and proliferatic effects of the SK-N-AS neuroblastoma cancer cell line of all extractions of Achillea wilhemsii were studied with AnnexinV and Ki-67 kit in the muse device, respectively. In our study, A.wilhelmsii extracts have been shown to increase apopitosis of the sk-n-AS neuroblastoma cancer cell line. Methanol,methanol-water, tea extracts were calculated on the proliferation and apopitosis of the SK-N-AS cell line. The best IC50 value was calculated to be 150 µg/ml of tea extract.