10-12 yaş futbolcularda 8 haftalık kor antrenmanların sürat, çeviklik ve denge üzerine etkisi
The effect of 8- week core training on speed,agility, and balance in 10-12 age soccer players
  1. Tez No: 613830
  2. Yazar: ALİRIZA HAN CİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-12 yaş futbolcularda 8 haftalık kor antrenmanların sürat, çeviklik ve denge üzerine etkisini incelemektir. Araştırmaya katılan 10-12 yaş arası 60 sporcunun 30'u deney grubunu oluşturmuş ve kulüp antrenmanlarına ek olarak haftanın 3 günü, ısınmayla beraber günde yaklaşık 15 dakika süren kor antrenman programı uygulamıştır. Kontrol grubundaki 30 sporcu ise 8 hafta boyunca haftada 3 gün olacak şekilde temel futbol antrenmanları (kondisyon, teknik, taktik, pas çalışmaları, şut çalışmaları) yaptırılmıştır.8 hafta süren kor antrenmanın sonucunda ön test ve son test değerleri doğrultusunda sürat, çeviklik, denge, 30 saniye mekik,30 saniye şınav, durak uzun atlama ve el pençe kuvveti üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmasında SPSS 22 IBM paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov Z testi ile tespit edilmiştir. Varyans homojenliği için ise Levene testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gurubu arasındaki farklılık için bağımsız guruplarda T testi kullanılmıştır. Gurup içi karşılaştırmalarda ise paired simple t testi kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın sonunda veriler incelendiğinde, araştırmaya katılan kontrol grubunun, çeviklik, şınav, mekik, sağ pençe kuvveti ve uzun atlama performansları ön test ve son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (P0,05).Deney gurubunun verileri karşılaştırıldığında ise, çeviklik, sürat, şınav, mekik, uzun atlama ve denge performansları ön test ve son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (P0,05). Sonuç olarak, Çalışmada kor egzersizlerinin sporcularda birçok parametrenin gelişmesine katkı sağladığı görülmüş olup; deney ve kontrol grubunun motorik parametreler arasında anlamlı bir fark görülmemesi her iki grubunda temel futbol antrenmanı yapmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Düzenli olarak yaptırılmış olan 8 haftalık kor antrenmanının deney grubu üzerinde pençe kuvvetinde anlamlı bir fark olmadığı; sürat, çeviklik, denge durarak uzun atlama, 30 saniye mekik ve 30 saniye şınav parametrelerinde olumlu yönde bir artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 8-week core training on speed, agility and balance in 10-12 year old football players. 30 of the 60 athletes between the ages of 10-12 participated in the study formed the experimental group and in addition to the club trainings, they applied a core training program which lasted approximately 15 minutes a day for 3 days of the week.The 30 athletes in the control group had basic football training (condition, technique, tactics, pass exercises, shooting exercises) for 3 weeks a week for 8 weeks. After 8 weeks of core training, the effect of speed, agility, balance, 30 second shuttle, 30 second push-up, stop long jump and hand paw strength were examined in accordance with pre-test and post-test values. SPSS 22 IBM software was used for the evaluation and calculation of the data obtained. Data are summarized by giving mean and standard deviations. The normal distribution of the data was determined by Kolmogorov-Smirnov Z test. Levene test was used for variance homogeneity. T-test was used in the independent groups for the difference between the experimental and control groups. Paired simple t test was used for intragroup comparisons. In this study, the error level was accepted as 0,05. At the end of the study, it was found that there was a statistically significant difference between pre-test and post-test values of agility, push-ups, shuttle, right paw force and long jump performances of the control group (P 0.05). When the data of the experimental group were compared, it was found that there was a statistically significant difference between pre-test and post-test values of agility, speed, push-ups, shuttle, long jump and balance performances (P 0.05). In conclusion, it was seen that core exercises contributed to the development of many parameters in athletes; The fact that there was no significant difference between the motoric parameters of the experimental and control groups was thought to be the result of basic football training in both groups. There was no significant difference in claw strength on the experimental group of the 8-week core training; speed, agility, balance long jump, 30 seconds shuttle and 30 seconds push-up parameters were found to increase positively.