İnme sonrası gelişen depresyon ve anksiyete bozukluğunda akupunktur tedavisinin etkinliği
The effectiveness of acupuncture treatment for post- stroke depression and anxiety disorder
  1. Tez No: 680593
  2. Yazar: ESER KALAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KESİKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Akupunktur tedavisinin inme sonrası gelişen depresyon ve anksiyete bozukluklarında etkinliğini ve güvenilirliğini incelemek, bununla birlikte hastaların bu komplikasyonların tedavisinde çoklu ilaç ve/veya yüksek doz ilaç kullanım ihtiyacını azaltmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü gerçekleştirilen bu çalışmaya iskemik inme sonrası psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilip depresyon ve/veya anksiyete bozukluğu tanısı alan 54 hasta dahil edildi. Randomize olarak hastalar, akupunktur tedavi grubuna (n=27) veya kontrol grubuna (n=27) atandı. Hastaların tümüne haftada 7 gün, günde ortalama 2 saat olmak üzere 8 hafta süreyle konvansiyonel rehabilitasyon programı fizyoterapist tarafından uygulandı. Akupunktur tedavi grubuna ek olarak haftada 2 kez, 4 hafta boyunca Baihui (DU20), Yintang (EX-HN3) noktalarına ve bilateral Tai Chong (LR3), Hegu (LI4) noktalarına akupunktur tedavisi uygulandı. Her iki grupta başlangıçta (0. hafta), 4. haftada ve 8. haftada olmak üzere toplam 3 defa çalışmayı yapan araştırmacı ve kör psikiyatri uzmanı tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. Psikiyatri uzmanı tarafından; Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HDDÖ) ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HADÖ) kullanılarak hastalar takip edildi ve gerektiğinde ilaç dozları düzenlendi. Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Barthel İndeksi, Brunnstrom Motor Evrelemesi çalışmayı yapan araştırmacı tarafından kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 64.9 ± 9,7 yıl idi. Hastaların klinik ve demografik verileri açısından iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. Akupunktur ve kontrol grubunda tedavi sonrası 4. hafta ve 8. haftada HDDÖ ve HADÖ skor ortalamalarında anlamlı azalma vardı. İki grup HDDÖ ve HADÖ skor ortalamalarındaki azalma açısından kıyaslandığında, tedavi sonrası 8. haftada Akupunktur grubu lehine anlamlı olarak daha fazla azalma olduğu saptandı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 4. ve 8. haftada serotonerjik ve mirtazapin kullanım özellikleri açısından olguların iki gruba dağılımının homojen olduğu saptandı. Tedavi sonrası 4. haftada Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSGİ)“dozu arttırılan”olgu sayısının kontrol grubunda anlamlı olarak fazla olduğu saptandı. Akupunktur ve kontrol grubunda tedavi sonrası üst ekstemite, el ve alt ekstemite Brunnstrom skorlarında ve Barthel indeks skorunda anlamlı düzelme vardı; ancak iki grup kıyaslandığında aralarında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu. Akupunktur ve kontrol grubunda toplam PUKİ skoru açısından anlamlı düzelme olduğu ve bu düzelmenin Akupunktur grubunda anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları ile tamamlayıcı tıp yöntemi olarak akupunktur tedavisinin gerek inme sonrası gelişen depresyon ve anksiyete semptomlarının hafifletilmesi gerekse uyku bozukluğunun giderilmesinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the efficacy and reliability of acupuncture therapy in post-stroke depression and anxiety disorders, and to reduce the need for multiple drugs and/or high-dose drugs in the treatment of these complications. Materials and Methods: Fifty-four patients with depression and / or anxiety disorder who were evaluated by a psychiatrist after ischemic stroke were included in this prospective randomized controlled study. Patients were randomly assigned to the acupuncture treatment group (n = 27) or the control group (n = 27). A conventional rehabilitation program was applied by the physiotherapist for 8 weeks, 7 days a week, 2 hours a day on average to all patients. The acupuncture treatment group recieved additional acupuncture therapy which was applied to Baihui (DU20), Yintang (EX- HN3) points, and bilateral Tai Chong (LR3), Hegu (LI4) points twice a week for 4 weeks. In both groups, they were evaluated separately by the researcher who conducted the study and blind psychiatrist. 3 times, at the beginning (0th week), 4th week, and 8th week. Patients were followed up using the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and the Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), and drug doses were adjusted when necessary, all carried out by the psychiatrist. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Barthel Index, Brunnstrom Motor Staging were recorded by the researcher who conducted the study. Results: The mean age of the patients was 64.9 ± 9.7 years. There was no significant difference between the two groups in terms of clinical and demographic data of the patients. In the Acupuncture and Control groups, there was a significant decrease in the mean HAM-D and HAM-A scores at the 4th and 8th weeks after treatment. When the two groups were compared in terms of the decrease in HAM-D and HAM-A score averages, it was found that there was a significantly greater decrease in favor of the acupuncture group at the 8th week after treatment. The distribution of the cases who use serotonergic and mirtazapine was found to be homogeneous in both groups at the beginning, 4th and 8th weeks after treatment. It was determined that the number of patients with“dose increased”Selective Serotonin Reuptake Inhibitors (SSRI) in the 4th week after the treatment was significantly higher in the control group. There was significant improvement in the upper extremity, the hand, and the lower extremity based on Brunnstrom scores and Barthel index score after treatment in Acupuncture and Control groups; however, when the two groups were compared, there was no statistically significant difference between them. On the other hand, a significant improvement in the total PSQI score in the Acupuncture and Control groups, and this improvement was significantly higher in the Acupuncture group. Conclusion: The results of our study showed that acupuncture treatment as a complementary medicine method is effective both in alleviating the symptoms of depression and anxiety after stroke and in relieving sleep disorders.