Akupunktur tedavisinin primer dismenoreli hastalarda ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of acupuncture therapy on pain and quality of life in patients with primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 988495
  2. Yazar: MERVE YİĞİT OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada primer dismenoresi olan hastalarda akupunktur tedavisinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Araştırma, randomize-kontrollü bir klinik çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmaya Atatürk Üniversitesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran primer dismenore tanısı almış ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 65 hasta dahil edilmiştir. Hastalar basit randomizasyon tekniği ile akupunktur ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılar üç menstrual siklus boyunca takip edilmiştir. Akupunktur grubuna 3 ay boyunca her siklus menstruasyondan ortalama 3-4 gün önce başlanıp gün aşırı olmak üzere 5 seans toplamda 15 seans manuel akupunktur tedavisi uygulanmışken; kontrol grubuna rutin öneriler dışında bir müdahale yapılmamıştır. Her iki grupta da çalışmanın başında, 30.gün, 60.gün ve 90.günde Vizuel Analog Skala (VAS), SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği (FEDÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS ile analiz edilmiş, istatistiksel anlamlılık p<0,05 kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmayı akupunktur (n=30) ve kontrol (n=34) grubu olmak üzere toplam 64 hasta tamamladı. Katılımcıların yaş ortalaması 27,2±3,9 yıl olup; her iki grup çalışmanın başlangıcında benzer özelliklere sahipti (p>0,05). Çalışma başlangıcındaki değerlendirmede kontrol ve akupunktur gruplarının VAS (p=0,104) ve FEDÖ (p=0,131) puanları arasında anlamlı fark saptanmazken; çalışmanın 30., 60. ve 90. gününde yapılan değerlendirmelerde akupunktur grubundaki hastaların VAS ve FEDÖ puan ortalamaları anlamlı şekilde kontrol grubundan daha düşük bulundu (p<0,05). SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalamalarında ise Emosyonel Rol Güçlüğü alt boyutu hariç diğer tüm alt boyutlarda çalışmanın başlangıcında iki grup arasında fark yoktu (p>0,05). Akupunktur grubunun Emosyonel Rol Güçlüğü puanı başlangıçta kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşüktü (p<0,05). Çalışmanın sonunda ise SF-36 yaşam kalitesi ölçeği tüm alt boyutlarında akupunktur grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artış saptanmıştır (p<0,05). Sonuç: Bu çalışmada akupunktur tedavisinin primer dismenoreli hastalarda ağrı şiddetini, fonksiyonel ve emosyonel etkilenimi azaltmada ve aynı zamanda yaşam kalitesini iyileştirmede etkili olduğu görülmüştür. Klinisyenler uygun koşullarda primer dismenore tedavisinde akupunkturdan yararlanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effectiveness of acupuncture therapy on pain and quality of life in patients with primary dysmenorrhea. Materials and Methods: The research was designed as a randomized controlled clinical study. Sixty-five patients diagnosed with primary dysmenorrhea, who applied to the Atatürk University Acupuncture and Complementary Medicine Application and Research Center and met the inclusion criteria, were included in the study. Patients were divided into two groups using simple randomization technique: acupuncture and control groups. All participants were followed for three menstrual cycles. While the acupuncture group received 15 sessions of manual acupuncture treatment in total for 3 months, each cycle starting an average of 3-4 days before menstruation, 5 sessions every other day, the control group received no intervention other than routine recommendations. At the beginning, on the 30th, 60th, and 90th days of the study, Visual Analog Scale (VAS), SF-36 Quality of Life Scale, and Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale (FEDS) were applied to both groups. The data were analyzed using SPSS, and statistical significance was set at p < 0.05. Results: A total of 64 patients, 30 in the acupuncture group and 34 in the control group, completed the study and were evaluated for the outcomes. The mean age of the participants was 27.2±3.9 years, and both groups had similar characteristics at the beginning of the study. At the start of the study, there was no significant difference between the VAS (p=0.104) and FEDS (p=0.131) scores of the control and acupuncture groups. However, evaluations conducted on the 30th, 60th, and 90th days of the study revealed significantly lower mean VAS and FEDS scores in the acupuncture group compared to the control group (p<0.05). Regarding the SF-36 Quality of Life Scale, except for the Emotional Role Difficulty subscale, there were no differences between the two groups at the beginning of the study (p>0.05). The Emotional Role Difficulty score in the acupuncture group was significantly lower than that in the control group at the beginning (p<0.05). At the end of the study, a significant increase was observed in all subscales of the SF-36 Quality of Life Scale in the acupuncture group compared to the control group (p<0.05). Conclusion: In this study, it was observed that acupuncture therapy was effective in reducing the severity of pain, functional and emotional impact in patients with primary dysmenorrhea, and also in improving their quality of life. Practitioners may benefit from utilizing acupuncture in the treatment of primary dysmenorrhea under appropriate conditions.