Ciddi oyunların beşinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine karşı tutum ve ders başarılarına etkisi
Effects of serious games on 5th grade students' achievements and attitudes towards the science course
- Tez No: 613855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, web tabanlı ciddi oyunların beşinci sınıf öğrencilerinin fene karşı tutum ve fen başarıları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 11'i deney, 12'si kontrol grubu olmak üzere toplamda 23 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 'Fen Bilimleri Işık ve Ses Ünitesi Başarı Testi' ve 'Fen Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ciddi oyunlarla desteklenen öğretim programının beşinci sınıf öğrencilerinin fene karşı tutumlarında anlamlı bir fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Ancak ciddi oyunlarla desteklenen fen programı ile mevcut program arasında öğrencilerin fen bilimleri dersi başarılarında kontrol grubuna göre anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of web based serious games on 5th grade students' attitudes towards the science course and achievements in the science course. In this study, quasi-experimental research design was used. Sample size of the study was 23 5th grade students which consist of 13 experiment and 12 control group students.“Light and Sound Subject Achievement Test”and“Attitude towards Science Course Scale”were used as the data collection tools. According to the results of the study, a significant difference was found on 5th grade students' attitudes towards the science course when science curriculum is supported with a serious game. However, no significant difference was found for the achievements of the students in the science course between experiment and control groups.