İşletmelerde kar payı dağıtım politikalarının firma değeri üzerine etkisi: BİST 30 endeksi üzerine bir uygulama
The effect of dividend distribution policies in businesses on firm value: An application on BİST 30 indice
  1. Tez No: 511875
  2. Yazar: ÖZGÜN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İşletmelerde kar payı dağıtım politikaları ile firma değeri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıya yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kar payı dağıtım politikası, ikinci bölümde firma değeri, üçüncü bölümde temettü dağıtımı ile firma değeri arasındaki ilişkiyi inceleyen teorik yaklaşımlar ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, BİST 30 Endeksi'ne kayıtlı 2007 yılından 2016 yılına borsada kesintisiz olarak faaliyet gösteren 25 firmanın kar payı dağıtımları ile firma değeri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın amacı, BİST 30 Endeksi'ne kayıtlı işletmelerin kar payı dağıtımları ile firma değeri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. İki değişken arasındaki ilişkinin incelenmesinde Dumitrescu & Hurlin panel nedensellik testi kullanılmıştır. Çalışmada uygulanan analizler sonucunda, işletmelerin kar payı dağıtım politikaları ile firma değeri arasında herhangi bir ilişkiye rastlanamamıştır. Bu sonuç, Müşteri Etkisi Teorisi'nin BİST 30 Endeksi'ne kayıtlı firmalar için geçerli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study which is aimed to determine the relationship between dividend policies and firm value in the businesses is composed of four parts. The first part deals with the dividend distribution policy, the second part with the firm value, and the third part with the theoretical approaches that deal with the relationship between dividend distribution and firm value. In the last part of this study, the relationship between dividend policy and firm value of 25 firms registered in BIST 30 Indice and operating in the stock market from 2007 to 2016 has been examined. The aim of this study is to determine the relationship between dividend distribution and firm value of business registered in BIST 30 Indice. The Dumitrescu & Hurlin panel causality test has been used to examine the relationship between the two variables. As a result of the analyzes carried out in the study, a relation between dividend policy and firm value has not been found. This result shows that the Clientele Effect Theory applies to companies registered in the BIST 30 Indice.