Ampirik dağılım fonksiyonlarının uyum iyiliği testlerine etkisi
The effect of empirical distribution functions on the goodness of fit tests
  1. Tez No: 614211
  2. Yazar: KÜBRA BETÜL AKILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ERİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilimsel araştırmaların çoğunda verinin uygun bir dağılım ile modellenmesi oldukça önemlidir. Önerilen dağılımın veriye uygunluğu Kolmogorov-Smirnov, Lilliefors testi gibi uyum iyiliği testleri ile test edilmektedir. Uyum iyiliği testlerinde teorik dağılım ile ampirik dağılım fonksiyonu arasındaki uyum incelenmektedir. Bu çalışmada seçilen ampirik dağılım fonksiyonunun uyum iyiliği testleri üzerindeki etkisi simülasyon çalışması ile incelenmiştir. Seçili ampirik dağılım fonksiyonunun etkisi için testin gücü incelenmiştir. Çalışmada normal, Weibull ve üstel dağılımları için uygun kritik tablo değerleri belirlenerek ampirik dağılım fonksiyonları için testin güçleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda testin gücü bakımından i/n , i/(n+1), (i-0,05)/(n+0,9) ve (i-0,1)/(n+0,8) ampirik dağılım fonksiyonları daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In most scientific researches, it is very important to model the data with an appropriate distribution. The fit of the proposed distribution to the data is tested with goodness of fit tests such as Kolmogorov-Smirnov, Lilliefors test. In the goodness of fit tests, the fit between the theoretical distribution and the empirical distribution function is examined. In this study, the effect of the selected empirical distribution function on the goodness of fit tests was investigated by simulation study. The power of the test was examined for the effect of the selected empirical distribution function. In the study, the critical table values for normal, Weibull and exponential distributions were determined, and the power of test for empirical distribution functions was determined. As a result of the study, the empirical distribution functions i/n , i/(n+1), (i-0,05)/(n+0,9) ve (i-0,1)/(n+0,8) were found to be more successful in terms of the power of the test.