Erken dönem parkinson hastalarında pilates ve elastik bantlama uygulamalarının denge ve postüral kontrol üzerine etkisi
The effect of pilates and elastic taping applications on balance and postural control in early parkinson's disease
- Tez No: 614212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Erken dönem Parkinson hastalarında Pilates ve elastik bantlama uygulamalarının denge ve postüral kontrol üzerine etkilerini inceleyi amaçladık. Yöntem: Hastalar randomize olarak Pilates eğitimi (10 hasta), elastik bantlama (11 hasta) ve kontrol grubu (10 hasta) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Pilates eğitimi 6 hafta boyunca haftada 2 kez 60 dakikalık seanslar şeklinde uygulandı. Elastik bantlama grubunda, Pilates eğitimine ek olarak haftada 2 kez hastaların sırt bölgesine postüral düzeltme amacıyla elastik bant uygulandı. Denge ve postüral kontrol hastalarda egzersiz öncesinde, sonrasınde, 3. ve 6.ayda değerlendirildi. Klinik denge değerlendirmesi Gövde Bozukluk Ölçeği, Berg Denge Ölçeği, Süreli Kalk ve Yürü Testi, Aktiviteye Özgü Denge Güvenlik Ölçeği ile; Kararlılık Sınırları Testi, Topuk Parmak Ucu Yürüme Testi, Normal Yürüme Testi ve Otur Kalk Testi ise Balance Master denge ve performans test cihazı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of Pilates and elastic taping applications on balance and postural control in early Parkinson patients. Method: Patients were randomly divided into 3 groups as Pilates training (10 patients), elastic taping (11 patients) and control (10 patients) groups. Pilates training was performed for 6 weeks, twice a week and 60 minutes per session. In the elastic taping group, in addition to the Pilates training, elastic taping was applied to the upper back of patients twice a week for 6 weeks aiming of postural correction. Balance and postural control of patients were examined before and after trainings, 3rd and 6th month. Clinical balance functions were assessed with the Trunk Impairment Scale, the Berg Balance Scale, the Timed up and Go Test, the Activity Specific Balance and Confidence Scale, and Limits of stability Test, the Walk Across Test, the Tandem Walk Test and the Sit-to Stand Test were performed using with Balance Master performance test device.