Koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalarda yürümeye yardımcı araç kullanımının hareketlilik ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of using walking aids on mobility and pain levels in patients with coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 614255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Randomize kontrollü ve deneysel olarak yürütülen çalışma, koroner arter bypass greft (KABG) ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası dönemde mobilizasyon sırasında yürümeye yardımcı araç kullanımının hastaların hareketlilik ve ağrı düzeylerine etkisininin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. 29.01.2019-29.07.2019 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin Kalp Damar Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan ve planlı KABG ameliyatı geçiren 56 hastada (çalışma grubu: 31, kontrol grubu: 25) yürütülen çalışmada tüm hastalar KABG ameliyatı olduktan 1 gün sonra günde üç defa mobilize edildi ve çalışma grubu hastalarının mobilizasyonlarında yürümeye yardımcı araç kullanıldı. Verilerin toplanmasında veri toplama formu, Hasta Hareketlilik Ölçeği, Gözlemci Hareketlilik Ölçeği ve Yürümeye Yardımcı Araç kullanıldı. Hastaların her üç mobilizasyonundan sonra Hasta Hareketlilik Ölçeği hastalar tarafından, Gözlemci Hareketlilik Ölçeği araştırmacı dahil olmak üzere toplamda üç gözlemci tarafından dolduruldu. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımlı ve bağımsız t testleri, varyans analizi, ki-kare testi (fisher test) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled and experimental study was conducted to evaluate the effect of walking aid on mobility and pain levels in patients with coronary artery bypass graft (CABG) surgery. In this study, 56 patients (study group: 31, control group: 25) hospitalized in Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of a state hospital between 29.01.2019- 29.07.2019 and underwent planned CABG operation, three times a day after CABG surgery mobilized and walking aid was used in the mobilization of the study group patients. Data collection form, Patient Mobility Scale, Observer Mobility Scale and Walking Aid were used for data collection. After each mobilization of the patients, the Patient Mobility Scale was filled by the patients and the Observer Mobility Scale was filled by a total of three observers including the researcher. Descriptive statistics, dependent and independent t tests, variance analysis, chi-square test (fisher test) were used for data analysis.